خانه / ادبیات / رمان مرشد و مارگریتا
تبلیغات

رمان مرشد و مارگریتا

رمان مرشد و مارگریتاReviewed by اینفوفا on Aug 17Rating:

حتماً با داستان عجیب و فوق‌ا‌لعاده‌ای روبرو خواهی بود اگر در همان چند صفحه اول یکی از دو شخصیت اصلی رمان با قساوت هرچه تمام‌تر بمیرد! این هنری است که تنها از میخاییل بولگاکف روسی بر می‌آید که بر روی رمانی ۱۲ سال تمام زحمت بکشد و مسلماً یک شاهکار دوست داشتنی ادبی از دلش بیرون بیاورد. شاهکاری که از شاهکار بودنش یکی همین است که شیطان نقش اول داستان است و از قضا هیچ‌گاه نه تنها از او بدت نمی‌آید که مدام دوست داری در صحنه بعدی هم شیطان را ببینی و از شیرین کاری ‌هایش لذت ببری!

هنر اصلی نویسنده را مسلماً آنجا مشاهده می‌کنی که در فضای کمونیستی، تلخ و کفر آمیز مسکو تلاش دارد از شیطان نیز راهی به سوی خدا باز کند. دوران تلخ استالینیسم و کمونیستهای دوست نداشتنی شوروی تا بدانجا پیش رفته است و مردم چنان بی‌خدا شده‌اند که متفکری خلاق و فیلسوف و تاریخدان چون بولگاکف حتی شیطان را هم به کار می‌گیرد تا مردمان این سرزمین را به سوی خدا بازگرداند. آنجا که واقعاً مرشد اصلی داستان شیطان است، نه مرشدِ مارگریتا!..شیطان دوست داشتنیِ بولگاکف از آنهایی است که مطمئناً هیچ‌گاه شیطان پرستان دوستش نخواهند داشت!

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ حاشیه ای بر متن ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

– بولگاکف نوشتن این رمان را در سال ۱۹۲۸ آغاز کرد و اولین نسخه خطی آن را دو سال بعد به دست خود آتش زد. بولگاکف با کمک گرفتن ار همسرش به دلیل بیماری کار برروی نسخه چهارم پیش نویس را تا چهار هفته پیش از مرگش در سال ۱۹۴۰ ادامه داد.

– مرشد و مارگاریتا در نهایت در سال ۱۹۴۱ توسط همسر بولگاکف به پایان رسید اما در زمان استالین اجازه چاپ به این اثر داده نشد و سرانجام در ربع قرن بعد و درسال ۱۹۶۵ با حذف ۲۵ صفحه و تغییر برخی نامها و مکان‌های ذکر شده در تیراژ محدودی به چاپ رسید که با استقبال شدید مردم مواجه شد.

–  از مرشد و مارگریتا سیصد هزار نسخه چاپ شد که بیست و شش هزار نسخه آن به خارج صادر شد. تمام نسخه های توزیع شده در شوروی یک شبه تمام شد و کتاب به نزدیک صد برابر قیمت روی جلد خرید و فروش می شد.
–  یکی از محققین امریکایی لیستی از کتب و مقالاتی که درباره بولگاکف به زبان انگلیسی نوشته شده ، گرد آورده است که در این لیست ۱۱۰۰ مقاله و کتاب ذکر شده که از این میان بیش از صد کتاب و مقاله ، تنها در نقد مرشد و مارگریتا است .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثرـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نام کتاب: مرشد و مارگریتا

نویسنده:میخائیل بولگاکف

مترجم: عباس میلانی

ناشر:فرهنگ نشر نو

تعداد صفحات: ۴۴۳ صفحه

 

۶۵۰

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا