خانه / ادبیات / روانکاوی فلسفه بر نمی‌ تابد! ( و نیچه گریه کرد )
تبلیغات

روانکاوی فلسفه بر نمی‌ تابد! ( و نیچه گریه کرد )

روانكاوي فلسفه بر نمي‌ تابد! ( و نیچه گریه کرد )Reviewed by اینفوفا on Aug 17Rating:

فردریش نیچه فیلسوف مغرور، خودخواه و اگزیستانسیالیستی که فلسفه نهیلیسم را برای اولین بار در دنیا مطرح کرد، آنقدر شخصیتی قابل اعتنا داشته است که بسیاری حاضر باشند در رد و قبول آثار و سخنان او کتاب‌ها و مقالات بسیاری بنویسند. آن‌قدر جالب که حتی یک روانشناس برای اثبات نظریات و دروس خود حاضر باشد از شخصیت جالب او یک کتاب بر اساس زندگی او به دست نگارش بسپارد.

داستان “و نیچه گریست” داستان زندگی عشقی فردریک نیچه است که دلبسته زن زیبایی به نام “لو سالومه” شده است. رد تقاضای ازدواج نیچه توسط او که از قضا به مشابهت نیچه شخصیت مغروری دارد، شاید روند زندگی این فیلسوف را کاملاً تغییر داده باشد. نویسنده کتاب با بررسی بسیار جالب و نفس‌گیر بحث‌ها و مذاکرات دکتر برویر(معالج نیچه) و نیچه صحنه‌های نفس‌گیر و زیبای بسیاری در طول کتاب فراهم می آورد. مباحثی که خواننده را در لحظات متعدد به بحث‌های فلسفی محض و روانشناختی محض می‌کشاند. داستانی که روند پیدایش علم روانکاوی را بیان می‌دارد. داستانی که ممزوج است از روانکاوی و فلسفه. امتزاجی که حتی شاید در انتها این مفهوم را برای خواننده تداعی کند که “روانکاوی فلسفه بر‌نمی‌تابد” بلکه نیازمند عمل است!

ــــــــــــــــــــــــــــــــ حاشیه‌ای بر متن ــــــــــــــــــــــــــــــــ

–  دکتر اروین یالوم نویسنده این کتاب استاد روانشناسی دانشگاه استفورد است. وی برای فهم بهتر علم روانکاوی به شاگردان خود این کتاب زیبا را به زینت طبع آراسته است.

–  او جایزه انجمن روانپزشکی آمریکا را در سال ۲۰۰۲ دریافت کرد، اما بیشتر به عنوان نویسنده رمان‌های روانشناختی، به ویژه رمان و نیچه گریست شهرت یافته است.

–  و نیچه گریست مدال طلای باشگاه مشترک المنافع کالیفرنیا را برای بهترین رمان ۱۹۹۳ به دست آورده است.این کتاب جز پرخواننده‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های سال‌های اخیر ایران و جهان است.

–  فیلمی به همین نام(When Nietzsche Wept ) به کارگردانی پینکاس پِری در سال ۲۰۰۷ ساخته شده است. اگر چه فیلم ساخته پری، قدرت رمان یالوم را ندارد اما با این همه با اقبال بسیار زیادی در سطح دنیا روبرو شده است.

–  رمان «و نیچه گریست» نوشته‌ی اروین یالوم نخست در مهرماه ۸۱ با ترجمه‌ی مهشید میرمعزی با نام «و نیچه گریه کرد» از متن آلمانی توسط نشرنی روانه بازار شد و حدود یک سال بعد انتشارات کاروان آن را با ترجمه سپیده حبیب از متن انگلیسی با نام «وقتی نیچه گریست» منتشر ساخت.

–  قسمتی از کتاب: “… این پسر سالخورده به جایی رسیده است که دیگر قادر نیست هدفش را ببیند. مقصود زندگی‌اش، مقصد من، اهدافم، پاداش‌هایی که مرا در زندگی به پیش رانده‌اند، اکنون بیهوده و عبث جلوه می‌کنند… “

ــــــــــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثرــــــــــــــــــــــــــــــــ

نام کتاب: و نیچه گریه کرد

نویسنده: اروین یالوم

مترجم: مهشید میرمعزی

ناشر: نشرنی

تعداد صفحات: ۴۵۶ صفحه‌

 

۷۰۸

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا