خانه / تلویزیون / روح و غیر روح ندارد نامحرم نامحرم است!
تبلیغات

روح و غیر روح ندارد نامحرم نامحرم است!

روح و غیر روح ندارد نامحرم نامحرم است!Reviewed by عسل دولتیاری on Aug 18Rating:
برنا : چندی است که در یکی از سریال‌های ماه رمضان دختر و پسری که روح‌اند در عالم برزخ در ارتباط و تعامل با یکدیگر قرار گرفتند و در یکی دیگر از سریال‌ها دختر و پسری در عالم واقعیت بدون مشکل با یکدیگر تعامل می‌کنند و در منزل هم رفت و آمد دارند که از دیدگاه برخی از منتقدان نوعی ترویج داشتن دوست دختر و دوست پسر را به جامعه القا می‌کند.

به اعتقاد منتقدان الگویی که از روابط دختر و پسر در رسانه به نمایش گذاشته می‌شود با توجه به میزان تاثیرگذاری رسانه ای پرمخاطب مثل تلویزیون و به دنبال آن تاثیر پذیری جامعه از آموزه های این رسانه جای بحث و تامل دارد.

روح و غیر روح ندارد نامحرم نامحرم است!

 

سعید حاج سعیدی،کارشناس ارشد روانشناسی، مشاور خانواده درباره ترویج روابط آزاد بین دو جنس مخالف در مجموعه های ماه رمضان می گوید: در یکی از این مجموعه ها، دو بازیگر زن و مرد نقش مقابل یکدیگر را در کاراکتر روح بازی می کنند، درست است که این دو نفر نقش روح را بازی می کنند اما به هر حال وقتی دو هنرپیشه این نقش را بازی می کنند، می تواند به نوعی ترویج دهنده روابط بین دو جنس مخالف باشند.

بنظر می‌رسد بعضی صحنه‌های سریال واقعا دو منظوره است و درعین حال در حال انتقال دو مفهوم متناقض است. برای مثال در صحنه ای دیده می شود که بازیگر مرد سریال که نقش روح را بازی می کند، وارد اتاق دختر صاحب کارش نمی شود و حتی به خواب او هم نمی رود و منتظر می ماند تا بازیگر دختری که او هم نقش روح را بازی می کند از راه برسد و با او وارد اتاق دختر شود و به خوابش برود. از طرفی دیگر او همراه همان دختر خانم روح به پارک و سینما می رود و این به نوعی دوگانگی را به مخاطب القا می کند.

همچنین در این سریال اصلا مشخص نیست دختر خانمی که در مجموعه تلویزیونی ماه رمضان شبکه ۳ نقش دوست دختر را بازی می کند از چطور خانواده ای با چه جایگاهی است.

حاج سعیدی معتقد است که نشان دادن روابط آزاد و نامشروع دختر و پسر در این سریال ها می تواند به نوعی باعث ترویج و دامن زدن به این نوع از روابط بین دختران و پسران که در بحث های روانشناسی به آن رفتارهای ناهمساز یا ناهنجار می‌گوییم شود.

القای تضاد رفتاری به جوانان!

دکتر غنچه راهب، جامعه شناس، مددکار اجتماعی و مدرس دانشگاه در خصوص پخش سریال هایی که روابط دختر و پسر را نشان می دهد به برنا می‌گوید: من مسئله وجود روابط بین دختر و پسر را رد نمی‌کنم اما اگر این موضوع در سیمای جمهوری اسلامی به نمایش دربیاید چه در عالم برزخ و چه در عالم واقعیت به نوعی یک تضاد را با آنچیزی که در جامعه با آن مقابله می‌شود شاهدیم .

راهب می‌افزاید: وقتی نوجوان و جوانان ما وجود روابط بین دختر و پسر را در برنامه‌های تلویزیونی می‌بیند (که در اکثر موارد هم با برخوردی از سوی کسی مواجه نمی‌شود و دختر و پسر بدون هیچ محدودیتی با هم در ارتباط اند)و از سوی دیگر با منعی در اجتماع نسبت به این موضوع روبرو می شود ناخودآگاه بی‌اعتمادی نسبت به اعتقادات و ارزش‌ها در او ایجاد می‌شود چرا که تضاد بارزی در جامعه و صدا و سیما در نحوه برخورد با این موضوع را می‌بیند.

روابط دختر و پسر در سریال های ماه رمضان به کجا ختم می شود؟!

برخی از صاحبنظران معتقدند بسیار زود است که در خصوص این مجموعه ها و اهداف آنها اظهار نظر کرد و باید منتظر پایان مجموعه بود چرا که ممکن است این مجموعه ها این پیام را به مخاطب جوان القا کنند که خانواده ها اینقدر درگیر مشکلات خود هستند که اصلا متوجه برقراری روابط فرزندانشان با جنس مخالف نمی شوند و توجهی هم به این مورد ندارند و اگر متوجه شوند هم برایشان پذیرفته شده است.

حاج سعیدی می گوید: در مورد تاثیر گذاری مجموعه های تلویزیونی بر روابط افراد باید گفت اول باید بررسی شود که کارگردان با چه هدفی این مجموعه را ساخته و قصد او رساندن چه پیام هایی بوده است ؛گاهی او می خواهد توجه خانواده ها را جلب کرده و آنها را آگاه کند که مراقب رفتارهای فرزندان خود باشند. اگربخواهیم خوشبینانه به این ماجرا نگاه کنیم چنین دیدگاهی را مطرح می کنیم و می گوییم منظور کارگردان آگاه سازی است،اما در مقابل از طرفی دیگر اگر کسی دنبال تایید باشد به خانواده خود می گوید ببینید تلویزیون هم دارد این ماجرا را ترویج کرده و نشان می دهد؛ ببینید همه جا این دو نفر با هم هستند. بنابراین از این دیدگاه می شود گفت چنین مجموعه هایی می توانند تایید کننده روابط آزاد و البته مروج آن باشند.

همچنین بهرام موحد زاده، کارشناس ارشد علوم تربیتی، دانشجوی دکتری روانشناسی به برنا می گوید: البته باید منتظر پایان این مجموعه ها بود، شاید در پایان نشان داده شود که وقتی چنین روابطی شکل می گیرد در نهایت خانواده‌ها متوجه می شوند و این روابط را اصلاح می کنند و نظام خانواده تسلیم بی قانونی نمی شود، در غیر این صورت می شود گفت این مجموعه ها الگوی ناموجهی را از کانال رسانه ای دیداری در جامعه معرفی و ترویج می دهند.

کارشناسان معتقدند نظام اجتماعی جامعه روابط بین دختر و پسر به شکل دوست را رد می کند بنابراین برنامه های صدا و سیما هم با هر هدفی ساخته می شوند باید همسو با این نظام و الگو حرکت کند.

 

 

۴۲۴

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا