خانه / ادبیات / نگاهی به «من گوساله‌ام» نوشته‌ی بزرگمهر حسین‌پور
تبلیغات

نگاهی به «من گوساله‌ام» نوشته‌ی بزرگمهر حسین‌پور

نگاهی به «من گوساله‌ام» نوشته‌ی بزرگمهر حسين‌پورReviewed by عسل دولتیاری on Aug 25Rating:

گاوی که بفهمه دیگه گاو نیست!

شاید یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های مثبت طی سال‌های اخیر در مطبوعات ایران، رواج مجموعه‌های کمیک‌استریپ یا داستان‌های مصوری‌ست که توانسته در زمانی کوتاه به لطف تبحر کارتونیست‌های ایرانی در رقابتی نزدیک با کمیک‌استریپ‌های مطرح جهان قرار بگیرد. مجله‌ی چلچراغ نیز به عنوان یکی از مجلاتی که در این حوزه بسیار فعال بوده توانسته با مجموعه‌های متفاوتی که ارائه داده و هم‌چنین طیف گسترده‌ی مخاطبانش در رواج این فرم تازه روایت بصری نقش داشته باشد. به‌خصوص که بزرگمهر حسین‌پور، کارتونیست مطرح کشورمان، هم‌اکنون در مقام سردبیری این نشریه نیز قرار گرفته است. یکی از مجموعه‌داستان‌های مصوری که در چلچراغ با استقبال فوق‌العاده‌ای رو‌به‌رو شده بود. داستان گوساله‌ای کنجکاو و پدر‌بزرگش بود که نه تنها نوجوانان و جوانان را جذب خودش کرد بلکه شیوه‌ی سوالات او برای تمام اقشار جامعه از ساده‌ترین آدم‌ها تا آنانی که مدعی روشن‌فکری بودند را در بر می‌گرفت. این استقبال تا آن‌جایی پیش رفت که ما در بسیاری وبلاگ‌ها و سایت‌ها شاهد انتشار دوباره این داستان‌ها بودیم. به‌طور مثال جمله‌ای که در یکی از داستان‌ها پدربزرگ به گوساله می‌گوید تا مدت‌هاسر تیتر بسیاری از مطالب وبلاگ‌ها شده بود:
پسرم! برای این‌که تو زنده بمانی آن‌ها کشته شدند
قصاب‌ها هیچ‌وقت دست خالی از مزرعه خارج نمی‌شوند
کتاب من گوساله‌ام مجموعه‌ی تکمیلی این کمیک‌استریپ‌هاست که نشر مثلث منتشر کرده و به نظر می‌رسد با استقبال خیلی خوبی هم مواجه شده باشد. سبک خاص حسین‌پور در ساخت تصاویر و زبان جذاب و شیرین این داستان‌ها می‌تواند سرآغازی باشد برای انتشار کتاب‌های دیگری از این دست.
ما امروز از لحاظ کارتونیست در سطح بالایی قرار داریم و قطعا انتشار کتاب‌هایی از نوع من گوساله‌ام به‌خوبی می‌تواند آن قشر از جامعه که چندان تمایلی به مطالعه ندارند را جذب کند. به‌خصوص که ساختار کمیک‌استریپ بر مبنای خلاصه گویی‌ست. از دیگر نکاتی که در مورد من گوساله‌ام می‌توان نوشت، استفاده‌ی فوق‌العاده و زیرکانه‌ از طنز موسوم به طنز اجتماعی سیاسی‌ست. چرا که دیالوگ‌های پدربزرگ و گوساله به شکلی هوش‌مندانه مسائل و آسیب‌های اجتماعی ما را هدف می‌گیرند که در عین شیرینی و زیبایی ما را متوجه بسیاری از نقطه ضعف‌های شخصیتی‌مان می‌اندازد.

۶۱۴

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا