خانه / تلویزیون / اغواگریهای ابلیس ، بیوگرافی و مصاحبه از محمدرضا علیمردانی | صدای شیطان در سقوط یک فرشته
تبلیغات

اغواگریهای ابلیس ، بیوگرافی و مصاحبه از محمدرضا علیمردانی | صدای شیطان در سقوط یک فرشته

اغواگريهاي ابليس ، بیوگرافی و مصاحبه از محمدرضا علیمردانی | صدای شیطان در سقوط یک فرشتهReviewed by اینفوفا on Sep 3Rating:

محمدرضا علیمردانی ، گویندهای که این روزها با صدای ابلیس در سریال سقوط یک فرشته نظر خیلی از مخاطبان این سریال را به خود جلب کرده است ، متولد سال ۱۳۵۵ و دانشآموخته تئاتر از دانشگاه آزاد هنر و معماری با گرایش بازیگری است.
خودش میگوید: حرفه اصلی ام بازیگری است، اما بیش از یک دهه است که در حوزه گویندگی و دوبلاژ هم مشغول به کار هستم. در این سالها هم صداپیشگی کرده ام و هم مدیر دوبلاژ بوده ام. بچه ها علیمردانی را با صدایش روی شخصیتهای کارتونی مانند شرک، سالیوان در شرکت هیولاها و «دیهگو» در عصر یخبندان میشناسند. با او همکلام شدیم تا از چگونگی گویندگی برای ابلیس بیشتر بدانیم.
شما در سریال سقوط یک فرشته حضور فیزیکی ندارید و دیده نمیشوید و در اصل این صدای شماست که نقش آفرینی میکند. اما با همه اینها بین مردم طرفداران زیادی پیدا کردهاید؟
راستش خودم فرصت نکرده ام بیشتر از یکی، دو قسمت این سریال را ببینم….
یعنی حتی کنجکاو هم نشده اید سریال را ببینید و متوجه شوید که صدایتان روی این سریال چگونه است؟
دوستان لطف دارند و از طریق تلفن، اس،ام، اس و… به من خبر میدهند که کار را پسندیده اند و همینها نشان میدهد که شخصیت «شیطان» خوب دیده شده و مردم با او ارتباط برقرار کرده اند. خودم هم دوست دارم این سریال را ببینم اما فشردگی کار چنین اجازه ای را به من نمیدهد.
به نظر خودتان چه دلایلی باعث شده که شخصیت یک «صدا» در سریالی که بازیگران معروف زیادی دارد، طرفدار پیدا کند؟
اینکه این شخصیت بین مردم طرفدار پیدا کرده برای خودم خیلی جالب است. به نظر من شیطان «اغواگر» است و با همین اغواگری است که مردم را فریب میدهد و گاهی چنان عمل میکند که فرد اصلا متوجه نمیشود که فریب شیطان را خورده است. چون دیدگاه خود من درباره شیطان این است، تلاش کرده ام این اغواگری را در صدایم منعکس کنم. البته صحبتهای شیطان به من ربطی ندارد چون من آنچیزی را که برایم نوشته اند، میخوانم. اما تلاشم بر این است که ابلیس را با صدایم آنگونه به نمایش بگذارم که همه ما باور کنیم که نباید قدرت او را دستکم بگیریم….
این فریبندگی همراه با شوخ طبعی است. یعنی ابلیس گاهی با بیننده ها شوخی هم میکند. این شوخ طبعی در صدا ابتکار خود شماست یا از شما خواستند؟
برای این کار من طرحهای زیادی را امتحان کردم. متن را چندگونه اجرا میکنم و این کارگردان است که انتخاب نهایی را انجام میدهد. اگر نویسنده یا کارگردان کار بودم خودم میتوانستم توضیح بدهم که چرا از چنین لحنی استفاده کردهام، اما اکنون چون در انتخاب صدا دخیل نیستم نمیدانم چرا گاهی شیطان شوخ طبع هم میشود.
شما فیلمنامه را هم خواندهاید یا فقط متنی را که باید بگویید در اختیار شما قرار میگیرد؟
کل فیلمنامه را نخوانده ام. اما متنی را که میگویم در فیلمنامه نوشته شده است برای همین در جریان داستان هستم و میدانم که چرا باید این متن را برای این سکانس بگویم.
خود شما احساس نمیکنید که با اغواگری و گاهی دیالوگهایی که برای ابلیس نوشته شده و شما آنها را میگویید روی ذهن مخاطب تاثیر میگذارید؟ مثلا در یکی از قسمتها شیطان میگوید: مرا دوست داشته باشید…؟!
مخاطبان ما کمسن و سال نیستند که تحت تاثیر چنین دیالوگهایی قرار بگیرند… من معتقدم که نباید در ارائه تصویر شیطان و نوع عملکرد او ترسید. شیطان خیلی قدرتمندتر از این حرفهاست و عمرش به اندازه عمر بشر است و به همین اندازه تجربه فریب دادن انسانها را دارد. او از همان زمانی که نزد خداوند سوگند یاد کرد، بندگان خدا را فریب میدهد مگر مومنان را، او مشغول کار خود است؛ اما فریب خوردن یا فریب نخوردن آدمها از سوی شیطان دست خود انسانهاست. من ابلیس را به اندازه دانش خودم میشناسم و تلاش کرده ام بر مبنای همین دانش او را در سریال سقوط یک فرشته به نمایش بگذارم.
منظور من از این سوال ترس از نمایش شیطان نبود. همانطور که گفتم این شخصیت طرفدارانی بین مخاطبان پیدا کرده است….
اینکه مخاطب ابتدا طرفدار شیطان شود اما در ادامه سریال ببیند که این شیطان چگونه به انسانها ضربه میزند، بسیار آموزنده است و اگر واقعا چنین باشد که شما میگویید نشان میدهد که سریال و من در هدفمان موفق هستیم.
شما خودتان شخصیت پردازی خاصی برای نقش ابلیس در ذهن داشتید؟
من دیدگاه خودم را درباره شیطان دارم. این دیدگاه را از طریق کلام الله، متن و راهنماییهای کارگردان به دست آورده ام. در نوع خواندن متن هم من و کارگردان به توافق رسیده ایم. همانطور که گفتم شیطان اغواگر است و ما در نمایش این شخصیت هر چقدر که بتوانیم از کلیشه ها دوری کنیم، موفق تر خواهیم بود.
همانطور که گفتم نقش ابلیس را خوب اجرا میکنید، آیا برای این اجرای خوب با ابلیس ارتباط برقرار کردهاید؟! (خنده)
ابلیس را دوست ندارم و با او ارتباط هم برقرار نکرده ام! اما واقعا هنرمندان فداکاری میکنند که نقشهای منفی را بازی میکنند. این هنرمندان خودشان آدمهای بد و منفی نیستند اما فداکاری میکنند و این نقشها را هنرمندانه اجرا میکنند. ارتباط برقرار کردن با یک نقش با دوست داشتن شخصیتی که اجرا میشود تفاوت دارد. یک بازیگر یا یک صداپیشه برای اجرای خوب یک نقش باید آن شخصیت را بشناسد و من تلاش کردم که ابلیس را بشناسم تا بتوانم به بهترین شکل آن را به نمایش بگذارم.
آیا شما خودتان میدانید که کدام شخصیت سریال شیطان است؟
اگر هم بدانم نباید بگویم! اما واقعا نمیدانم کدامیک از شخصیتها شیطان هستند! و این ندانستن خوب است چون من نه به ذات ابلیس کار دارم و نه به شخصی که این نقش را بازی میکند یا چگونگی بازی او و فقط تلاش میکنم کار خودم را بدرستی انجام دهم.

۶۶۳

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا