خانه / فیلم و سینما / اهدای تندیس جشن سینما به برگزیدگان فیلم مستند
تبلیغات

اهدای تندیس جشن سینما به برگزیدگان فیلم مستند

اهداي تنديس جشن سينما به برگزيدگان فيلم مستندReviewed by اینفوفا on Sep 4Rating:

پنجمین جشن مستقل فیلم مستند از پانزدهمین جشن سینمای ایران شب گذشته در تالار ایوان شمس با اهدای تندیس به برگزیدگان و تقدیر از برخی سینماگران حرفه‌ای برگزار شد.

به گزارش فارس‌، پنجمین جشن مستقل فیلم مستند از پانزدهمین جشن سینمای ایران شامگاه شنبه ۱۲ شهریور با حضور سینماگرانی چون بهمن فرمان‌آرا، کیومرث پوراحمد، فرهاد توحیدی، محمد‌مهدی عسگرپور، رخشان بنی‌اعتماد، رویا تیموریان، رویا نونهالی،‌ هوشنگ گلمکانی ، سیدغلامرضا موسوی، مازیار میری، فرشته طائرپور، حسن پورشیرازی ، مرتضی رزاق کریمی و… در تالار ایوان شمس برگزار شد.

پوراحمد: خبرنگار «خاله‌بازی» می‌کند و باید به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کند!

در ابتدای این مراسم که با اجرای علیرضا شجاع نوری برگزارشد، کیومرث پوراحمد به روی سن آمد و در ابتدا در واکنش به برخی اخبار، باب گلایه را باز کرد و گفت: در جشن فیلم کوتاه که چند روز پیش برگزار شد من حرف‌هایی زدم که برخی از افراد که فکر کرده‌اند خبرنگاری و رسانه خاله‌بازی است، آن را طوری دیگر منعکس کرده‌اند اما آنها برای این درست نشنیدن‌ها، باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند.

توحیدی: نامه جمعی از سینماگران بی‌اعتبار است

بنا بر این گزارش، پس از ایجاد زمینه برای جوسازی توسط دبیر جشن سینما، فرهاد توحیدی نیز در راستای همین جو، گفت:‌ امروز در خبرگزاری فارس، نامه‌ای علیه خانه سینما با امضای محفوظ منتشر شده است که بزرگ‌ترین دلیل بی‌اعتباری آن امضای محفوظ آن است.

تقدیر از سهیلی و احترام به محمدرضا سرهنگی

توحیدی سپس ار حمید سهیلی که مدیر برنامه‌ریزی سال گذشته جشن سینما بود تقدیر کرد.

در بخش دیگر از این مراسم، به احترام محمدرضا سرهنگی، حضار به پا خاسته و یک دقیقه سکوت کردند و پس از آن دختر این مستندساز مرحوم، نامه‌ای را از جانب پدرش خطاب به مستندسازان و مسئولان قرائت کرد.

در ادامه این مراسم مرتضی رزاق کریمی و فرشته طائرپور نشان انجمن تهیه‌کنندگان را به «روژان سرهنگی» اهدا کردند و صحبت‌های طائرپور در خصوص جایگاه هنری و انسانی محمدرضا سرهنگی و مستندسازی‌های وی بخش دیگر از ادای دین جامعه مستندساز به این هنرمند مرحوم بود.

عسگرپور: احیای مستندسازی با ساخت مستند سفرهای استانی، سطحی‌ترین نوع نگاه است

در ادامه این برنامه، «محمدمهدی عسگرپور» با تشکر از انجمن مستندسازان و انجمن تهیه‌کنندگان گفت: ‌ما در یک سال گذشته تمام حمیت خود را به کار بستیم تا حتی‌المقدور استقلال صنفی خود را حفظ کنیم.

وی افزود: همواره پس از هر اتفاق بزرگی، جوامع به یک دوران آرمان گرایی می‌رسند، در مورد کشور ما این اتفاق بزرگ انقلاب اسلامی و پس از آن جنگ تحمیلی بود، در این بین باید نخبگان در میان آنها  مشخصاً سینماگران و در رأس آنها مستندسازان مدیریت این آرمان‌گرایی را برعهده گیرند اما در کشور ما هنوز چنین فضایی ایجاد نشده است، به طوری که برخی از همین دولت مردان افاضه فضل می‌کنند و می‌گویند بیایید برای احیای مستندسازی، از سفرهای استانی رئیس‌جمهور فیلم بسازید در حالی که این سطحی ترین نوع نگاه به این مقوله است.

اهدای نشان به بهمن کیارستمی

در قسمت دیگری از این مراسم  نیز بهمن فرمان‌آرا به روی سن آمد و نشان انجمن مستندسازان و دیپلم افتخار را برای فیلم «حجاب در حجاب» به بهمن کیارستمی اهدا کرد.

اهدای جوایز بهترین‌های مستند

در ادامه برنامه نوبت به اهدای جوایز پنجمین جشن مستقل فیلم مستند رسید.

بهترین تدوین: بهمن فرمان‌آرا تندیس بهترین تدوین را نیز به همراه نشان به «بهمن کیارستمی» برای فیلم «حجاب در حجاب» اهدا کرد.

بهترین فیلمبرداری: عزیز ساعتی و شهاب‌الدین عادل دیپلم بهترین فیلمبرداری را به حشمت نارنجی و محمد نوری برای فیلم «ارتفاع امید» اهدا کردند.

بهترین‌های بخش صدا و موسیقی: حسن زاهدی نیز دیپلم افتخار بهترین صداگذاری را به مهرشاد ملکوتی برای فیلم «خانه قمرخانم» تقدیم کرد.

بهترین پژوهش: در بخش بهترین پژوهش، رویا تیموریان و دکتر حجت دیپلم افتخار را به سعید ملیح و ارد عطاپور برای فیلم «خلیج فارس» اهدا کردند.

بهترین کارگردانی مستند کوتاه: حسن نقاشی برای فیلم «مهرا» به عنوان بهترین کارگردان مستند کوتاه از مقدسیان و رشتیان دیپلم افتخار گرفت.

بهترین فیلم مستند کوتاه: «خاک و تاک» زهرا مرجانی نیز بهترین فیلم مستند کوتاه شناخته شد و مرتضی ندایی و فرهاد ورهرام با اهدای دیپلم افتخار از خالق این مستند تقدیر کردند.

بهترین کارگردان مستند نیمه‌بلند: کیومرث پوراحمد و هوشنگ گلمکانی نیز محسن استاد علی را برای فیلم «عادت می‌کنیم» به عنوان بهترین کارگردان سینمای مستند معرفی کردند.

بهترین فیلم مستند نیمه‌بلند: در ادامه مراسم فیلم «سلاطین خیابان» به عنوان بهترین فیلم مستند برگزیده شدند و زینب جمشیدی و جمشید خوشدل نیز جوایز خود را از دستان مختاری گرفتند.

بهترین کارگردان فیلم مستند بلند: در این بخش از مراسم رخشان بنی اعتماد و حسین ترابی از آیدا پناهده برای مستند «خانه قمرخانم» با اهدای جایزه تقدیر کردند.

بهترین فیلم مستند بلند:  تندیس بهترین فیلم بلند مستند نیز به ارد عطارپور برای ساخت «خلیج فارس» رسید.

حاشیه‌ها:
– این بار که «علیرضا شجاع نوری» جای «امیرشهاب رضویان» در جشن کوتاه را گرفته بود، با شوخی‌های وقت و بی‌وقت خود سعی در نمایاندن قوت اجرایش داشت.

– حضور «بهمن فرمان‌آرا» در دقایق نخستین برپایی مراسم، بساطی گرم را بریا عکاسان به ارمغان آورده بود که تا پایان جشن نیز ادامه داشت، البته طنازی بهمن فرمان‌آرا نیز در این میان قابل توجه بود، وی خطاب به حضار گفت: سیگاری‌های سینمای ایران می‌دانند سه نوع بهمن در سینما وجود دارد؛ بهمن فرمان‌آرا، بهمن قبادی و بهمن کیارستمی و… که البته این شوخی به مذاق اهالی حاضر سینما اساسی خوش آمد و دقایقی را با کف‌زدن‌های پی‌در پی این خوشحالی را ابراز کردند.

– در بخشی از این مراسم حضور «محمد نوری زاد» در بین حضار جلب توجه کرد.

– تلفیق سنت و مدرنیته با ساعت‌های دیجیتالی که شمارش معکوس زمان ۱۵۰ دقیقه‌ای برنامه را نشان می داد در مقابل ساعت‌های شنی ۴ دقیقه‌ای، از نماهای جالب توجه مراسم بود و جالب‌تر این که سرانجام این مراسم در ۱۰ دقیقه وقت اضافه به پایان رسید.

– از برنامه‌های موفق و حساب شده جشن مستقل فیلم مستند، اجرای نغمه‌های نواحی از شمال و غرب و شرق ایران بود.

– تمامی افرادی که پله‌های سن را بالا می‌آمدند، پای‌شان به فرش قرمز پله‌ها گیر می‌کرد و افراد سهواً و بعضی موارد نیز عمدا روی زمین می‌افتادند. دیدن و تکرار این صحنه، مراسم را اندکی از یکنواختی نجات داده بود.

– در پایان این مراسم پوراحمد خطاب به فیلمسازی که به گفته وی «در یکی از خبرگزاری‌ها با انتشار نامه‌ای به ساحت مقدس رخشان بنی اعماد توهین کرده بود!» گفت: «بچه جان! اگر به تو قول مجوز داده‌اند، بدان شاید مجوز بگیری اما مطمئن باش که بالاخره ماست خورت را می‌گیرند.»

 

 

۴۰۶

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا