خانه / جشنواره / ایران و ۳۲ کشور جهان زیر چتر جشنواره امام رضا (ع)
تبلیغات

ایران و ۳۲ کشور جهان زیر چتر جشنواره امام رضا (ع)

ايران و 32 كشور جهان زير چتر جشنواره امام رضا (ع)Reviewed by اینفوفا on Sep 16Rating:

خبرگزاری زدلی : در حالی که کمتر از یک ماه تا دهه کرامت و آغاز نهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) باقی مانده سیدجواد جعفری، دبیر ۹ دوره این جشنواره در گفت‌وگو با «جام‌جم» برنامه‌های مختلف مرتبط با فرهنگ رضوی در این ایام را تشریح کرد.

جعفری از تولید بیش از ۲۰۰ هزار اثر فرهنگی، هنری و علمی مرتبط با فرهنگ رضوی در دوره‌های گذشته این جشنواره خبر داد و گفت: ۵ مهر در شلمچه که منطقه ورودی کاروان امام رضا (ع) به ایران بوده است به صورت نمادین مراسم استقبال برگزار می‌شود و سپس مسیر تاریخی هجرت امام رضا (ع) و قدمگاه‌های آن حضرت میزبان جشنواره خواهد بود.

احیای فرهنگی قدمگاه‌ها

به گفته جعفری یکی از اهداف مهم جشنواره، احیای فرهنگی قدمگاه‌های حضرت ثامن‌الحجج در ایران است و افتتاحیه رسمی جشنواره هم همزمان با میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) در قم برپا خواهد شد.

مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی افزود: در بخش ملی هر استان میزبان یک یا چند برنامه است و تمامی استان‌ها در ایام دهه کرامت برنامه‌ای مرتبط با فرهنگ رضوی برگزار خواهند کرد. او درباره بخش بین‌المللی جشنواره هم توضیح داد: امسال ۳۲ کشور در ۵۴ نقطه از دنیا میزبان برنامه‌های امام رضا(ع) هستند و برنامه‌های جشنواره در کشورهایی مانند ترکیه، پاکستان، هندوستان و انگلستان به صورت گسترده و در چند شهر مختلف برگزار خواهد شد.

معرفی ۲ بخش جدید

جعفری بخش دانشگاهی و روستایی را ۲ بخش جدیدالتاسیس جشنواره معرفی کرد و گفت: به کمک بخش دانشگاهی و روستایی هم از نظر علمی و هم از نظر تجلی فرهنگ رضوی در آداب و رسوم بومی شاهد برنامه‌های پژوهشی و متفاوتی خواهیم بود.

به گفته جعفری، بقاع متبرکه در تمامی مراکز استان‌ها هم برنامه‌های ویژه‌ای را برای دهه کرامت تدارک دیده‌اند و همچنین جشن‌های مردمی دهه کرامت توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به صورت منسجم طراحی و اجرا خواهد شد.

۱۹۰ برگزیده و ۱۶ تجلیل ویژه

دبیر جشنواره امام رضا (ع) در پاسخ به این پرسش که برگزیده‌های نهایی امسال چگونه انتخاب خواهند شد و از چه کسانی تجلیل می‌شود، گفت: تعداد برگزیده‌های استانی ۱۹۰ نفر خواهد بود که همگی در مراسم اختتامیه در مشهد مقدس حضور خواهند داشت، اما در بخش تجلیل‌های ویژه ۸ نفر در بخش داخلی و ۸ نفر در بخش بین‌المللی معرفی خواهند شد.

او با اشاره به تجلیل از مهندس ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما و استاد فرشچیان که سال گذشته صورت گرفت، توضیح داد: اسامی تجلیل‌های اختتامیه جشنواره هنوز نهایی نشده است، اما قطعا از کسانی تجلیل خواهد شد که کار فوق‌العاده‌ای در حوزه فرهنگ رضوی در یک سال اخیر انجام داده باشند.

آیین پایانی نهمین جشنواره امام رضا(ع) همزمان با شب ولادت آن حضرت ۱۷ مهر در مشهد برپا خواهد شد.

۳۹۸

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا