خانه / جشنواره / فراخوان سی امین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
تبلیغات

فراخوان سی امین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

فراخوان سی امین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد Reviewed by My on Sep 23Rating:

بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، فراخوان جشنواره امسال در ۱۴ بخش و شرح زیر منتشر شده است:
۱- مرور تئاتر ایران در سال ۱۳۹۰
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با هدف ارائه کارنامه یک ساله تئاتر کشور در قالب نمایش‌های اجرا شده بخش مرور تئاتر ایران در سال ۱۳۸۹-۱۳۹۰ را برگزار می‌کند. گروه‌های نمایشی سراسر کشور، می‌توانند متقاضی حضور در این بخش باشند.
شرایط:
– نمایش‌های این بخش باید در محدوده زمانی بهمن ماه ۱۳۸۹ تا ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۰ در یکی از تالارهای عمومی تئاتر، وابسته به مرکز هنرهای نمایشی یا سایر سازمان‌های فرهنگی در تهران، حداقل ۱۵ اجرا و در شهرستان، حداقل ۵ اجرای عمومی داشته باشند. ارائه اسناد معتبر در تأیید نکات ذکر شده ضروری است.
– نمایش‌های متقاضی از دو طریق دیدن فیلم اجرا یا دیدن اجرای زنده نمایش‌ها، توسط هیأت انتخاب به این بخش راه پیدا خواهند کرد.
– گروه‌های نمایشی که علاقمند به حضور در این بخش هستند ضروری است با پر کردن و ارسال فرم مربوط و مدارک مورد نیاز قبل از پایان اجرای عمومی، آمادگی خود را به دبیرخانه جشنواره اعلام کنند و یا فیلم اجرای خود را به همراه مدارک به ستاد جشنواره ارائه دهند.
 – فهرست آثار برگزیده این بخش در دی ماه ۱۳۹۰ اعلام خواهد شد.
– به گروه‌های راه یافته به این بخش ، حداکثر تا سقف ۶۰ میلیون ریال (به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) پرداخت خواهد شد.
– حداکثر ۱۵ اثر در این بخش پذیرفته خواهد شد.
– اجرای آثار منتخب این بخش در یکی از استان‌های متقاضی و در صورت مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آن استان صورت خواهد پذیرفت.
 ۲- برگزیدگان تئاتر مناطق
ستاد برگزاری جشنواره از میان گروه‌های معرفی شده به عنوان برگزیدگان جشنواره‌های تئاترمناطق، پس از بررسی و ارزیابی هنری گروه‌های واجد شرایط را انتخاب خواهد کرد.
شرایط:
– به گروه‌های راه یافته در این بخش حداکثر ۳۰ میلیون ریال (به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) پرداخت خواهد شد.
– مرکز هنرهای نمایشی به انتخاب ستاد برگزاری جشنواره از اجرای عمومی حداکثر ۳ اثر نمایشی شاخص این بخش در تهران (حداکثر دو هفته) حمایت مالی خواهد نمود.
– زمان، مکان و نحوه حمایت مالی از اجرای عمومی آثار مذکور به عهده مرکز هنرهای نمایشی خواهد بود.
 ۳- تئاتر خیابانی
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با هدف ترویج نمایش‌های مردمی قابل اجرا در مکان‌های عمومی و نیز دست یابی عملی به تعریفی صحیح از نمایش‌های خیابانی متکی بر فرهنگ ملی، بخش تئاتر خیابانی را برگزار می‌کند.
شرایط:
– بخش تئاتر خیابانی در دو قسمت برگزار می‌شود:
الف) برگزیدگان ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی مریوان (با اولویت نمایش‌های آیینی و اقلیمی)
ب) نمایش‌های خیابانی با موضوع انقلاب اسلامی، مضامین دینی و جهاد اقتصادی
– متقاضیان حضور در بخش باید تقاضای حضور خود را به ضمیمه طرح نمایشی حداکثر تا تاریخ ۲۰ شهریورماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
– فهرست طرح‌های پذیرفته شده تا ۳ مهر ماه اعلام خواهند شد.
– انتخاب نمایش‌هایی که طرح نمایشی آنها پذیرفته شده است از ۲۱ تا ۲۸ آبان با هماهنگی گروه و ستاد برگزار کننده جشنواره انجام خواهد شد.
– فهرست آثار پذیرفته شده تا ۶ آذر ماه اعلام خواهند شد.
– حداکثر آثار پذیرفته شده در دو بخش (الف و ب) ۲۵ اثر خواهد بود.
– به گروه‌های راه یافته به این بخش تا سقف ۱۵ میلیون ریال (به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) پرداخت خواهد شد.
– ملاک اصلی در انتخاب آثار این بخش، توفیق اجرا در برقراری ارتباط با مخاطب، استفاده بهینه از فضای اجرا، استفاده بهینه از ظرفیت‌های نمایشی تئاتر خیابانی، بهره‌گیری حداقلی از امکانات و ارزشمندی پیام اثر با تکیه بر مولفه‌های اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی خواهد بود.
 ۴- تجربه‌های نو
ستاد برگزاری سی‌امین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر با هدف ارائه تجربه‌های نو و نیز ایجاد امکان بروز خلاقیت‌ها در حوزه تئاتر، بخش تجربه‌های نو را برگزار می‌کند.
شرایط:
– متقاضیان حضور در این بخش باید تقاضای خود را به ضمیمه نمایشنامه یا طرح نمایشی و شیوه اجرایی   مد‌نظر، حداکثر تا ۲۵ شهریورماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
– طرح‌های نمایشی پذیرفته شده تا ۱۰ مهرماه اعلام خواهند شد.
– ستاد برگزاری جشنواره صرفاً پذیرای آثاری خواهد بود که تاکنون هیچ اجرایی از آنها (عمومی و جشنواره‌ای) به صحنه نرفته باشد.
– انتخاب نمایشنامه‌هایی که طرح نمایشی آنها پذیرفته شده است از تاریخ تا ۱۰ آذر ماه انجام خواهند شد.
– نمایش‌های متقاضی به صورت کامل مورد ارزیابی و انتخاب قرارخواهند گرفت.
– فهرست آثار پذیرفته شده تا ۱۷ آذر ماه اعلام خواهد شد.
– حداکثر ظرفیت پذیرش در این بخش ۹ نمایش (تهران و شهرستان) خواهد بود.
– ملاک اصلی در انتخاب آثار این بخش، گرایش‌های آموزشی، تجربی، خلاقیت‌های نوین نمایشی، استفاده حداقل از امکانات صحنه و تکیه بر جوهر اجرایی نمایش خواهد بود.
– اجرای عمومی آثار پذیرفته در این بخش، منوط به بررسی و تأیید شوراهای انتخاب آثار تالارهای نمایشی خواهد بود.
– به گروه‌های راه یافته به این بخش حداکثر تا سقف ۴۰ میلیون ریال (به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) به منظور آماده‌سازی اجرا پرداخت خواهد شد.
– گروههای متقاضی می‌بایست آثار خودرا براساس امکانات موجود تالارهای نمایشی طراحی نمایند.
ستاد برگزاری جشنواره در قبال تقاضاهای خارج از توان و امکانات موجود مسئولیتی نخواهد داشت.
– اختصاص تالار نمایشی آثار برگزیده نهایی براساس ضوابط موجود و شرایط جشنواره و در نظر گرفتن جمیع جوانب صورت می‌گیرد. گروههای نمایشی تنها می‌توانند تالار مناسب اجرای خود را به ستاد برگزاری پیشنهاد نمایند.
متقاضیان این بخش می‌بایست حتما ۲ نمایش کارگاهی و تجربی را در آبان یکی از تالارهای تهران یا شهرستانها به اجرای عمومی رسانده باشند و یا رزومه ارائه شده کارگردان در این بخش به تایید ستاد جشنواره برسد.
 ۵- چشم انداز تئاتر ایران در سال۱۳۹۱
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با هدف ارائه تولیدات جدید تئاتر ایران و تأمین نیاز اجرای عمومی تئاتر کشور در سال آتی، بخش چشم انداز تئاتر ایران در سال ۱۳۹۱ برگزار می‌کند.
– در این بخش صرفاً نمایشنامه‌های ایرانی با مضامین ذیل پذیرفته می‌شود:
– پرداختن به میراث گرانقدر ملی و مذهبی ایران اسلامی
– تعمق برای خلق آثار نمایشی بدیع و برگرفته از وقایع و شخصیت‌های برجسته انقلاب اسلامی
– توجه به هویت و دنیای معنوی انسان معاصر
– نگاه ویژه به صلح و دوستی در تمدن اسلامی
– وحدت ملی و تحکیم و تعالی بنیان های اجتماعی
ستاد برگزاری جشنواره صرفاً پذیرای آثاری خواهد بود که تاکنون هیچ اجرایی از آنها (عمومی و جشنواره‌ای) به صحنه نرفته باشد.
– ستاد برگزاری جشنواره به هیچ عنوان پذیرای طرح نمایشی نخواهد بود.
– مهلت دریافت نمایشنامه‌ها تا تاریخ ۱۰ مهر ماه می‌باشد.
– کارگردانان متقاضی در این بخش می‌بایست سابقه اجرای حداقل ۲ نمایش را در یکی از تالارهای نمایشی تهران یا شهرستانها داشته باشند. (حداقل ۱۵ اجرا برای هر نمایش درتهران و یک هفته اجرا برای شهرستان‌ها)
– نتیجه بررسی متون این بخش تا تاریخ اول آبان‌ماه اعلام خواهد شد.
– انتخاب نمایش‌هایی که متن آنها پذیرفته شده است از تاریخ۲۰ تا۳۰ آذرماه با هماهنگی گروه و ستاد برگزاری جشنواره انجام خواهد شد.
– فهرست آثار پذیرفته شده تا تاریخ ۵ دی‌ماه اعلام خواهد شد.
– حداکثر ظرفیت پذیرش در این بخش ۱۲نمایش خواهد بود.
– اجرای عمومی نمایش‌های راه یافته به این بخش برای سال ۱۳۹۱ قطعی خواهد بود.
– به گروه‌های راه یافته به این بخش حداکثر تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال ( به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر ضوابط اعطای کمک هزینه ) پرداخت خواهد شد.
– از میان آثار حاضر در این بخش ۳ اثر برگزیده و به گروه اول ۵۰ عدد سکه بهارآزادی، گروه دوم ۳۵ عدد سکه بهارآزادی و گروه سوم ۲۰ عدد سکه بهارآزادی اهدا می‌گردد.
۶- نگاه ویژه
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاتر با هدف حمایت و معرفی کارگردانان جوان و مستعد این بخش را برای اولین بار برگزار می‌نماید.
بخش نگاه ویژه مختص به دوگروه از متقاضیان است:
الف) متقاضیانی که امکان حضور در بخش چشم‌انداز تئاتر ایران در سال ۹۱ و تجربه‌های نو به لحاظ شرایط منظور شده (اجرای عمومی حداقل ۲ اثر) را ندارند.
ب)متقاضیانی که تا به حال در هیچ یک از دوره‌های جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور نداشته‌اند.
– ستاد برگزاری جشنواره صرفاً پذیرای آثاری خواهد بود که تاکنون هیچ اجرایی از آنها (عمومی و جشنواره‌ای) به صحنه نرفته باشد.
– بدیهی است علاوه بر کارشناسی متون یا طرح‌های ارسالی سوابق و فعالیت‌های کارگردان برای حضور در این بخش مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
– کارگردانان متقاضی می‌توانند متون یا طرح نمایشی به همراه شیوه اجرایی مدنظر را تا تاریخ ۲۹ شهریورماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
– فهرست متون و طرح‌های نمایشی پذیرفته شده تا ۱۷ شهریورماه اعلام خواهد شد
– انتخاب نمایش‌هایی که متن آنها پذیرفته شده است از ۸ تا ۱۳ آذرماه با هماهنگی گروه و ستاد برگزاری جشنواره انجام خواهد شد.
– به گروه‌های راه یافته در این بخش تا سقف ۳۰ میلیون ریال (به تشخیص کمیته انتخاب و بنابر ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) پرداخت خواهد شد.
– حداکثر آثار پذیرفته این بخش ۹ اثر خواهد بود.
۷- مسابقه ایران
ستاد برگزاری جشنواره به مناسبت سی امین دوره برگزاری جشنواره و با هدف ارائه الگوهای شایسته تئاتری برای هنرمندان جوان کشور بخش مسابقه تئاتر ایران را برگزار می‌کند.
شرایط:
– هیات انتخاب جشنواره از میان گروه‌های پذیرفته شده در تمام بخش‌های جشنواره، نمایش‌هایی را که متن آنها صرفا ایرانی است را انتخاب و حداکثر ۳۰ اثر را برای شرکت در این بخش معرفی می‌نماید.
– ستاد برگزاری جشنواره دی‌ماه ۱۳۹۰ اسامی گروههای این بخش را اعلام خواهد کرد.
– به برگزیدگان رشته‌های مختلف در این بخش جوایز نفیسی با نظر هیات داوران و ستاد جشنواره اهدا خواهد شد.
۸- مسابقه بین‌الملل
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با هدف ایجاد زمینه تعامل فرهنگی بین گروه‌های تئاتر داخلی و خارجی و نیز ارائه الگوهای شایسته تئاتری برای هنرمندان جوان و ایجاد امکان رقابت و سنجش بین هنرمندان شرکت کننده از ایران و سایر کشورها بخش مسابقه بین‌الملل را برگزار می‌کند.
شرایط:
– هیأت انتخاب جشنواره از میان گروه‌های پذیرفته شده در تمام بخش‌های جشنواره، گروه‌های واجد شرایط مربوط به این بخش را انتخاب خواهد کرد. بدیهی است گروه‌های ذکر شده علاوه بر حضور در بخش مربوطه بنا به تشخیص هیأت مذکور می‌توانند در بخش مسابقه بین‌الملل نیز حضور پیدا کنند.
– ستاد جشنواره در دی‌ماه ۱۳۹۰ اسامی گروه های این بخش را اعلام خواهد کرد.
– شرایط حضور نمایش‌های خارجی در این بخش در فراخوان بین‌المللی ارائه خواهد شد.
۹- بخش تولید نمایشنامه و نمایشنامه‌خوانی
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با هدف تشویق و تقویت بنیه نمایشنامه‌نویسی و حمایت از نمایشنامه‌های فاخر و شایسته برای اجرا،و تاکید بر نقش موثر نمایش رادیویی بخش تولید نمایشنامه و نمایشنامه‌خوانی را برگزار می‌کند.
اولویت‌ها:
-پرداختن به میراث گرانقدر دینی و ملی
– پرداختن به فرهنگ‌های بومی و اقلیمی
– وقایع و شخصیت‌های موثر انقلاب اسلامی
– توجه به هویت و دنیای معنوی انسان معاصر
– نگاه ویژه به صلح و دوستی در تمدن اسلامی
– این بخش صرفاً پذیرای نمایشنامه‌های ایرانی که تا به حال چاپ و اجرا نشده، یا ترجمه‌های جدید (چاپ نشده) خواهد بود.
– مهلت دریافت نمایشنامه‌ها تا ۲۰ مهرماه است.
– فهرست نمایشنامه‌های برگزیده تا ۱۰ آبان اعلام خواهد شد.
– نمایشنامه‌های برگزیده از سوی انتشارات نمایش به چاپ خواهند رسید و حداکثر تا سقف ۳۰ میلیون ریال (به تشخیص هیأت داوران) به نویسنده هر نمایشنامه در قالب قرارداد نگارش پرداخت خواهد شد.
– نمایشنامه‌های برگزیده در طول برگزاری جشنواره مورد خوانش قرار می‌گیرند.
– به گروه‌های نمایشی که متون این بخش را خوانش کنند حداکثر تا سقف ۱۵ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
– ظرفیت پذیرش آثار در این بخش حداکثر ۹ اثر خواهد بود.
۱۰- رادیو تئاتر
ستاد برگزاری جشنواره با هدف تعامل بین اشکال گوناگون رسانه‌ای در حوزه تئاتر این بخش را در صورت مشارکت نهادهای مرتبط با این حوزه برگزار می‌کند.
شرایط و نحوه پذیرش آثار متعاقباً اعلام می‌شود.
۱۱- پژوهش
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر با هدف حمایت از پژوهشگران حوزه نمایش و بر طرف کردن نسبی نیازهای تحقیقاتی کشور، بخش پژوهش جشنواره را برگزار می‌کند.
شرایط:
– محور کلی پژوهشی در سال ۱۳۹۰ به بررسی ۳۰ ساله جشنواره تئاتر فجر با محورهای ذیل اختصاص دارد.
• تحولات نمایشنامه‌نویسی در ۳۰ ساله اخیر
• جایگاه تئاتر شهرستان
• جایگاه تئاتر ایران در عرصه بین‌الملل
– پژوهشگران علاقمند به حضور در این بخش می‌توانند پژوهش خود را با عنایت به عناوین کلی ذکر شده در یکی از وجوه انجام و ارائه دهند.
– پژوهش‌های این بخش نباید قبلاً چاپ شده و یا در سمینارهای علمی داخلی و بین‌المللی ارائه شده باشند.
– محدودیتی در حجم پژوهش وجود ندارد.
– رعایت استانداردهای تحقیقات علمی در نگارش و پذیرش پژوهش‌ها نقش اساسی خواهد داشت.
– پژوهش‌های برگزیده به صورت مجموعه‌ای مستقل، توسط انتشارات نمایش به چاپ خواهند رسید.
– مهلت ارسال پژوهش‌ها تا۱۱ آبان ماه خواهد بود.
– فهرست پژوهش‌های برگزیده ۲ آذرماه اعلام خواهد شد.
– آثار تحقیقاتی مورد نظر باید در سه نسخه تایپ شده به همراه فایل آن در محیط word بر روی سی‌دی به دبیرخانه جشنواره تحویل شوند.
– به پژوهش‌های راه یافته به این بخش تا سقف ۳۰ میلیون ریال ( به تشخیص کمیته داوری) کمک هزینه تحقیق پرداخت خواهد شد.
۱۲- کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی بین‌المللی
گروه‌های نمایشی بین المللی شرکت کننده، کارگاه‌های آموزشی خود در ایام جشنواره برگزارخواهند کرد. همچنین کارشناسان بین‌المللی نشست‌های تخصصی با موضوعات مختلف را برای علاقه‌مندان برگزار خواهند کرد.
شیوه و زمان ثبت نام از متقاضیان و نحوه اجرای کارگاه‌ها و نشست‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.
۱۳- مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر به منظور تقویت حوزه مواد تبلیغی تئاتر، بخش مسابقه و نمایشگاه پوستر و عکس تئاتر را برگزار می‌کند.
شرایط:
– متقاضیان حضور در این بخش، همراه با پر کردن فرم تقاضا، می توانند تا سقف ۵ اثر (عکس یاپوستر) در این بخش حضور یابند.
– ستاد برگزاری جشنواره تا تاریخ ۲۰ آذر ماه پذیرای تقاضا و آثار هنرمندان در این بخش خواهد بود.
– محدوده زمانی مد نظر برای آثاری که در این بخش پذیرفته می شوند بهمن ماه ۱۳۸۹ تا آذر ماه ۱۳۹۰ است.
– ذکر نام نمایش، نویسنده، کارگردان، تاریخ و محل اجرا در پشت آثار بر روی برچسب ضروری است.
– متقاضیان حضور در بخش عکس، می‌بایست فایل عکس‌ها با وضوح حداقل ۳۰۰ dpi به همراه عکس‌های چاپ شده حداقل در ابعاد ۲۰*۳۰ سانتی متر را با مدارک عمومی ارسال کنند.
– متقاضیان حضور در بخش پوستر، علاوه بر ارائه پوستر در ابعاد واقعی، می‌بایست فایل آن (tiff) را ارسال کنند.
– آثار برگزیده علاوه بر ارائه در نمایشگاه در کتاب ویژه جشنواره نیز به چاپ خواهند رسید.
۱۴-سومین بازار تئاتر ایران
ستاد برگزاری سی امین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر با هدف معرفی و تبادل گروه‌های نمایشی موفق ایرانی و ارائه در رویدادهای بین‌المللی سومین بازار تئاتر ایران را براساس تجربیات دوره‌های پیشین و به کارگیری نظرات کارشناسان این حوزه رابرگزار می‌کند.
– شرایط حضور در این بخش متعاقباً اعلام خواهد شد.
شرایط عمومی
۱- هر هنرمند صرفاً می‌تواند متقاضی حضور در یکی از بخش‌های صحنه‌ای جشنواره باشد.
۲- ستاد جشنواره، نظر به مشکلات پیش آمده درباره برنامه‌ریزی و تنظیم جدول اجراهای جشنواره‌های پیشین تئاتر فجر، هیچ تعهدی نسبت به هماهنگی حضور بازیگران در اجراهای متفاوت نخواهد داشت.
۳- ارائه اجازه نامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر ضروری است.
۴- تعیین زمان و مکان اجرای نمایش‌ها بر عهده ستاد برگزاری و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.
۵- ایاب و ذهاب، اسکان و پذیرایی گروه‌های شهرستانی و خارجی پذیرفته شده بر عهده ستاد برگزاری خواهد بود.
۶- ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت و ساز دکور، دوخت لباس و چاپ مواد تبلیغی نمایش‌ها نداشته و صرفاً خدمات معمول نصب دکور و آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد.
۷- مدارک، عکس، پوسترها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌های ارسال شده (اعم از پذیرفته شده و پذیرفته نشده) مسترد نخواهد شد.
۸- ستاد برگزاری جشنواره به تشخیص کمیته انتخاب هر بخش و بنا به موارد زیر کمک هزینه گروه‌ها را مشخص می‌کند:
الف) نیازهای ضروری صحنه شامل دکور، لباس، موسیقی و .. ب) تعداد عوامل اجرایی گروه به منظور تأمین نیازهای تدارکاتی ج) بعد مسافت برای گروه‌های شهرستانی به منظور تأمین هزینه‌های ایاب و ذهاب د) سطح کیفی و تعداد اجراها در جشنواره
۹- شرکت‌کنندگان در بخش‌های مختلف جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاری‌های جشنواره هستند عدم رعایت این قوانین خصوصاً زمانبندی جشنواره موجب حذف آثار خواهد شد.
۱۰- چنانچه موردی در این فراخوان درج نشده باشد موضوع از طریق استعلام علاقه‌مندان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد.

۴۹۰

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا