خانه / بیوگرافی / حقایقی درباره نگار جواهریان (به بهانه آغاز اکران فیلم یه حبه قند)
تبلیغات

حقایقی درباره نگار جواهریان (به بهانه آغاز اکران فیلم یه حبه قند)

حقایقی درباره نگار جواهریان (به بهانه آغاز اکران فیلم یه حبه قند)Reviewed by اینفوفا on Oct 14Rating:

حقایقی درباره نگار جواهریان به بهانه آغاز اکران فیلم یه حبه قند

از حسرت نرفتن ایران به جام جهانی تا تمجید تمام عیار ازهدیه تهرانی

محمد تاجیک :نگار جواهریان بازیگر مطرح وجوان سینمای ایران این روزها با فیلم یه حبه قند بازگشت قابل توجهی به سینما داشته است . او که چندی پیش فیلم پرفروش وتحسین شده  “اینجا بدون من ” را برژرده سینماها داشت وبه خاطر همین فیلم جایزه بهترین بازیگر جشن خانه سینمارا در یافت کرد حالا با آخرین ساخته رضا میر کریمی بار دیگر ،نگاهها را به خود جلب کرده است . بازیگری که به خاطر فیلم طلا ومس سیمرغ بهترین بازیگر جشنواره فیلم فجررا نیز به دست آورده است .

/نگار جواهریان در مسیر سوسن تسلیمی و معتمدآریا/

درخشش نگار جواهریان در سالهای اخیر به گونه ای بوده که احمد طالبی نژاد منتقد شناخته شده سینما در جدید ترین یادداشت خود با تحسین بازی نگار جواهریان در فیلمهای اخیرش نوشته : حالا نگار جواهریان در جایگاه یک بازیگر صاحب‌سبک و نخبه‌گرا نشسته و درست هم نشسته است. در سه فیلم اخیرش  یعنی طلا و مس، یه حبه قند و همین فیلم اینجا بدون من، با بازیگری روبه‌روییم که حدومرزهای بازیگری را در سینمای ایران ارتقا بخشیده است. یعنی همان کاری که پیش از او سوسن تسلیمی و فاطمه معتمدآریا کردند.

/اعتبار بخشیدن به بازیگری بدون اتکا به جذابیت ظاهری/

آن‌دو نیز بدون اتکا به زیبایی منظر و جذابیت‌های ظاهری در دوران خود، به بازیگری سینما شأن و اعتبار ویژه‌ای بخشیدند. نگار جواهریان، در این سه فیلم نقش‌های دشواری را پذیرفته که معمولا برای تأکید بر جنبه‌های واقع‌نمایی و بومی‌بودن به بازیگران محلی سپرده می‌شود. در طلا و مس، به نقش یک زن جوان خراسانی و سنتی که تسلیم و رضا از وجودش می‌بارد، چنان بازی درخشانی ارائه می‌دهد که اشک در چشم مخاطب می‌نشاند. در یه حبه قند، همراه با گروه کثیری از بهترین بازیگران زن و مرد چنان در نقش یک دختر جوان و دم‌بخت یزدی فرورفته که به‌رغم شلوغی فیلم، تنها اوست که همه‌ی نگاه‌ها را به خود معطوف می‌کند.

/توصیه ای برای کلیشه نشدن/

اما آقای طالبی نژاد در یادداشت خود  توصیه جالبی نیز  نگار خانم جواهریان کرده . او دریادداشت خود شته : تا اینجا ثابت کرده‌ای که از پس هر نقش دشواری برمی‌آیی. ولی فراموش نکن که تکرار نقش‌هایی از این دست – منظورم دختران و زنان درمانده و مظلوم است – ممکن است از تو سیماچه‌ای ثابت بسازد و به کلیشه تبدیلت کند؛ تا حدی که اگر نقش متفاوتی بر عهده‌ات گذاشته شود و تو هم خیلی خوب اجرایش کنی، ممکن است تماشاگر از تو نپذیرد. پس بهتر آن است که تا دیر نشده، تنوعی در کارت ایجاد کنی و به ما بفهمانی که چیزهای دیگری هم بلدی.

 

/بازیگری طرفدار تیم آرژانتین/

اما شاید برای خوانندگان روزنامه تماشا جالب باشد که نگار جواهریان از بازیگران عاقه مندبه فوتبال و از طرفداران تیم آرژانتین است . خود او در مصاحبه ای که سال گذشته همزمان با جام جهانی فوتبال انجام داددراین باره گفته بود : آرژانتین را دوست دارم … البته مثل کارشناسان فوتبال این تیم را نمی شناسم بلکه تنها بخاطر یکسری ویژگیهای احساسی بهش علاقمند هستم بخصوص اینکه مارادونا مربی این تیم است مارادونایی که از بچگی از دیدن بازی ها و واکنش های احساسی اش لذت می بردم.

/در حسرت نرفتن ایران به جام جهانی/

اما خانم جواهریان در همان مصاحبه به این موضوع اشاره کرده بود به خاطر حضور نیافتن ایران در جام جهانی سال گذشته ، برای او  جام جهانی یک نوع حسرت است … جای خالی که از نبود تیم ملی خودمان احساس می کرد برای او به نوع قابل تحمل نبود . بازیگر فیلمهای یه حبه قند وطلا ومس گفته بود :از نبود تیم خودمان حالم بد می شود و این سوال که چرا ما نیستیم! البته همیشه این جواب را به خودم می دهم که به نفع خیلی ها شد که در جام جهانی نبودیم.

/نگار جواهریان : ستاره فقط هدیه تهرانی است/

اما بد نیست بدانید که نگارجواهریان چندی پیش در مصاحبه ای  حرفهای جالبی درباره وضعیت ستاره ها در سینمای ایران زده بود .نگارجواهریان که   دراین گفت وگو گفته :من اگر بخواهم در سینمای بعد از انقلاب چند تا ستاره بشمارم، به نظرم یک نفر است و آن هدیه تهرانی است و من جز او به کس دیگری ستاره نمی گویم. دلیلش هم این است که به نظرم ستاره یعنی کسی که نشود در هر ژانری از خبرهای داغش گذشت؛ او یک آیکون است و لزوما فقط بازیگری نیست. به نظرم هدیه تهرانی یک ستاره است، چون حتی با اینکه چند سالی است کار نمی کند، اما هنوز خبرساز است و کارنامه کاری او هم بسیار درخشان است. او می تواند تبدیل به شمایلی شود که حتی بعد از چند سال کار نکردن بتواند تیتر یک روزنامه ها شود. بازیگرها می توانند زندگی خصوصی جذابی نداشته باشند، اما هر حرکتی از ستاره باید جذاب باشد. ستاره یعنی این. حالابیا ستاره را از بازیگر جدا کنیم، یک بازیگر می تواند هیچ کدام از اینها را نداشته باشد، چون بازیگری یک راه است.

/حال هیچ کس خوب نیست/

حال هیچ کس نیست . این جمله ای است که شاید این روزها زیاد از زبان دیگران شنیده باشید .اما بد نیست بدانید همزمان با اکران فیلم اینجا بدون من ،نگار جواهریان به خاطر بازی دراین فیلم تلخ ،حرفهای مشابهی دراین زمینه زده بود . خانم جواهریان در یکی از مصاحبه های خود گفته :الان روزهایی هست که نمی توان گفت هیچ مشکلی نیست . نمی توان گفت چه باید کرد که این حال عمومی خراب همه خوب شود .بله ،قطعا زندگی در حرکت است و آدمها از دواج می کنند وبچه ها به دنیا می یند و…اما نمی توان منکر فضای اجتماعی شد فضایی که حال همه خوب نیست ،حتی آنهایی که می گویند حالشان خوب است .

/ماجرای سینماگرانی که حالشان خوب نیست/

نگار جواهریان چندمین  سینماگری است که دراین  چند وقت اخیر از خوب نبودن حال مردم سخن می گوید. پرویز پرستویی نیز اواسط تیرماه در مراسمی در خانه سینما گفته بود :در دو سال گذشته بنا به دلایلی که همه می‌دانیم حالمان خوب نبود. در جشن انجمن منتقدان نیز ، «اصغر فرهادی» پس از کسب جایزه بهترین کارگردانی از «مسعود کیمیایی» گفته بود : این روزها حال هیچ کس خوب نیست و من قرار نبود حرفی بزنم.حاتمی کیا نیز در آخرین مصاحبه اش نیز ب چنین وضعیتی اشاره کرده وحتی گفته بود وضعیت او مثل بال بال زدن مرغ سرکنده ای می ماند .

 

/همه جوایزی که نگار جواهریان گرفت/

تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن / طلا و مس / چهارمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران / ۱۳۸۹
تندیس بهترین بازیگر زن نقش اول / چهاردهمین جشن خانه سینما / طلا و مس / ۱۳۸۹
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن / بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر / طلا و مس / ۱۳۸۸
جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن / یازدهمین جشنواره Osian Cine Fan، هندوستان / تنها دو بار زندگی می کنیم / ۱۳۸۸
تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن / پانزدهمین جشن خانه سینما / اینجا بدون من /

/فیلم‌شناسی /

فیلم‌های سینمایی
اینجا بدون من (بهرام توکلی، ۱۳۸۹)
یه حبه قند (رضا میرکریمی، ۱۳۸۹)
هیچ (عبدالرضا کاهانی، ۱۳۸۸)
طلا و مس (همایون اسعدیان، ۱۳۸۷)
شبانه روز (امید بنکدار و کیوان علیمحمدی، ۱۳۸۷)
کتاب قانون (مازیار میری، ۱۳۸۷)
تنها دو بار زندگی می‌کنیم (بهنام بهزادی، ۱۳۸۶)
صد سال به این سال‌ها (سامان مقدم، ۱۳۸۶)
جعبه موسیقی ( فرزاد مؤتمن، ۱۳۸۶)
نسل جادویی (ایرج کریمی، ۱۳۸۵)
پابرهنه در بهشت (بهرام توکلی، ۱۳۸۴)
خوابگاه دختران (محمدحسین لطیفی، ۱۳۸۳)
چند تار مو (ایرج کریمی ، ۱۳۸۲)
قدمگاه (محمدمهدی عسگرپور، ۱۳۸۲)
من ترانه پانزده سال دارم (رسول صدرعاملی، ۱۳۸۰)
/سریالهای تلویزیونی /

 

زیر تیغ (محمدرضا هنرمند، ۱۳۸۵)
این راهش نیست
کلاه قرمزی ۹۰ (ایرج طهماسب، ۱۳۹۰)
/نمایش‌ها /

۱۷ دی کجا بودی؟ امیر رضا کوهستانی ۱۳۸۸
ملا نصرالدین اصغر دشتی ۱۳۸۷
خون خشک، سبزی تازه امیر رضا کوهستانی ۱۳۸۶
تهرن محمود استادمحمد ۱۳۸۶
بدون خداحافظی کتایون فیض مرندی ۱۳۸۵
شهرهای نامریی حسن معجونی ۱۳۸۴
گل های شمعدانی محمد یعقوبی ۱۳۸۴
قرمز و دیگران محمد یعقوبی ۱۳۸۳
دیوان تیاترال محمود استادمحمد ۱۳۸۱

آدرس سایت فیلمhttp://www.yekhabehghand.com

۸۷۷

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا