خانه / هنرهای تجسمی / رکورد ۴۰ میلیون دلاری برای تابلو مصادره‌شده
تبلیغات

رکورد ۴۰ میلیون دلاری برای تابلو مصادره‌شده

رکورد ۴۰ میلیون دلاری برای تابلو مصادره‌شدهReviewed by My on Nov 6Rating:

نقاشی منظره‌ای از گوستاو کلیمت که سال ۱۹۱۵ کشیده شده در حراجی در نیویورک به قیمت ۴۰.۴ میلیون دلار (۲۵.۴ میلیون پوند) به فروش رفت.
به گزارش زدلی ، به نقل از خبرآنلاین، این تابلو «Litzlberg on the Attersee» نام دارد و در دوران جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها از صاحبانش به زور گرفته شده بود. موزه هنرهای معاصر سالزبرگ تابلو را ماه ژوئیه امسال به ژرژ جوریسک صاحب اصلی آن بازگرداند.
در حراجی آثار امپرسیونیستی و هنر مدرن سوتبی تابلو نقاشی رنگ روغن «L’Aubade» اثر پیکاسو نیز به قیمت ۲۳ میلیون دلار (۱۴.۵ میلیون پوند) به فروش رفت. دیوید نورمن، یکی از مسئولان سوتبی گفت: «بازار با قدرت تمام برگشته است!»
«Litzlberg on the Attersee» منظره دریاچه‌ای در غرب اتریش است و صاحب اول آن ویکتور زوکرکاندل اتریشی، غول بازار آهن بود که در زمان مرگش در سال ۱۹۲۷ تابلو را به دخترش آمالی ردلیخ داد.
ردلیخ سال ۱۹۴۱ مجبور به ترک اجباری اتریش شد و دیگر کسی از او باخبر نشد. آثار هنری متعلق به او نیز توسط نازی‌ها مصادره و فروخته شد.
طبق قانونی که سال ۱۹۹۸ تصویب شد، دولت اتریش آثار هنری را که نازی‌ها مصادره کرده بودند، به صاحبان آن ها بازگرداند، تابلو کلیمت به نوه صاحب اصلی‌اش بازگردانده شد.

نقاشی ۴۰ میلیون دلاری کلیمت
جدا از تابلوی کلیمت، رکورد شخصی چند نقاش در این حراجی شکسته شد؛ یکی از آنها گوستاو کایبوت، نقاش فرانسوی بود که تابلو «Le pont d’Argenteuil et la Seine» او به قیمت ۹.۳ میلیون دلار (۵.۸ میلیون پوند) به فروش رفت. تامارا دِلِمپیکا، نقاش اهل روسیه نیز رکورد قبلی خود را جابه‌جا کرد و تابلو «Le Reve» او به قیمت ۸.۵ میلیون دلار (۵.۳ میلیون پوند) فروخته شد.
مجسمه برنزین اثر هانری ماتیس که قرار بود ستاره این حراجی باشد، یک روز قبل از حراجی (سه‌شنبه) بطور مخفیانه فروخته شد و بدین ترتیب در حراجی نبود. قیمت خرید و نام خریدار این اثر فاش نشد، مجسمه برنزین ماتیس به همراه سه اثر دیگر این مجموعه فروخته شد.
این درحالی است که سوتبی قصد داشت این مجموعه را در طول یک سال و به قیمتی حدود ۳۰ میلیون دلار (۱۸.۹ میلیون پوند) به فروش برساند.
در حراجی روز چهارشنبه ۵۷ اثر هنری از مجموع ۷۰ اثر ارائه شده به فروش رفت، مجوع قیمت آثار به فروش رفته ۲۰۰ میلیون دلار (۱۲۵.۶ میلیون پوند) بود که رقم بسیار رضایت‌بخشی است.
نورمن که مسئول این حراجی بود، گفت: «خریدارانی از سراسر دنیا داشتیم که همگی مشتاقانه در حراجی شرکت کردند.»
این درحالی است که حراجی کریستی، رقیب اصلی سوتبی حراج خود را پنجشنبه برگزار کرد که شبی بسیار ناامیدکننده بود و آثار اصلی حراجی مثل مجسمه‌ای اثر دگا به فروش نرفتند. در این حراجی کمتر از ۵۰ اثر از مجموع ۸۲ اثر فروخته شدند.

۴۶۷

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا