خانه / فیلم و سینما / سید رضا میرکریمی : دنیا در چشمان “همت” و “خرازی” کوچک بود
تبلیغات

سید رضا میرکریمی : دنیا در چشمان “همت” و “خرازی” کوچک بود

سید رضا میرکریمی : دنيا در چشمان "همت" و "خرازي" كوچك بودReviewed by اینفوفا on Nov 12Rating:

سید رضا میرکریمی گفت: افرادی چون خرازی و همت تا جایی مانند همه ما روی زمین هستند و با ما راه می‌روند، ولی در آن لحظه پایانی از ما جدا می‌شوند و دنیا را تحقیر می‌کنند.

کارگردان فیلم یک حبه قند که به گفته سینماگران، پس از تماشایش مزه شیرینی را زیر زبان مخاطب به یادگار می‌گذارد، جمعه شب مهمان برنامه هفت شبکه سه سیما بود.

سید رضا میرکریمی که با فیلم‌هایی چون زیر نور ماه و خیلی دور خیلی نزدیک نشان داده بود به مضمون ایمان در کارهایش توجه ویژه‌ای دارد، از فیلم به همین سادگی رویکردی متفاوت اتخاذ کرد و به مفهوم اخلاق در جامعه بیشتر توجه کرد.

او با همین دغدغه فیلم یک حبه قند را کارگردانی کرده است و در برنامه هفت نیز صحبت‌هایش چنین حال و هوایی داشت.

میرکریمی در بخشی از حرف‌هایش تاکید کرد که در گذشته، ایمان برای او اولویت هر کار هنری بوده، حال آن که هم‌اینک این اخلاق است که در ایده وی بنیادی‌تر شده است.

وی در این برنامه سینمایی، همچنین از دور شدن جامعه از هویت اصیل خود انتقاد کرد و نتیجه‌اش را کمرنگ شدن اخلاقیات در روابط بین افراد دانست.

این کارگردان با وجود اصرار مجری برنامه هفت ، از ارائه هدف و تحلیل خود از فیلم «یک حبه قند» سر باز زد و گفت که ارائه تحلیل شخصی وی از فیلم، ممکن است مخاطبانی را که درک و معنای بسیار بالاتری از فیلم داشته‌اند، نا امید کند.

میرکریمی افزود: هر روز تحلیل‌های جدیدی از فیلم یک حبه قند از سوی مخاطبان به وی می‌رسد که برخی از این تحلیل‌ها از تحلیل وی به عنوان سازنده این فیلم بالاتر است و برخی تحلیل‌ها هم وزن کمتری دارند.

میرکریمی با اعلام این که در حال انجام کاری با موضوع شهداست، درد دل اصلی خود را باز نمود و از برخی بی‌صداقتی‌ها ناله‌ کرد.

وی با آوردن خاطره‌ای از شهید همت اظهار کرد: زمانی که جمعی از فرماندهان سپاه برای گزارش‌گویی خدمت مراجع تقلید رسیده بودند و یکی از فرماندهان می‌خواست گزارشی در باره شکست‌ها ندهد، وی او را از این کار باز داشت که نباید در باره جنگ گزارش دروغ منتشر شود.

کارگردان فیلم یک حبه قند همچنین با نام بردن از شهدایی همچون باکری ، همت و خرازی گفت که تفکر در احوال این افراد، نشان می‌دهد که گویی در آخرین لحظه زندگی خود به گونه‌ای رفتار می‌کنند که همه دنیا و آنچه در آن است، به سخره می‌گیرند و تحقیر می‌کنند.

وی افزود: افرادی چون خرازی و همت تا جایی مانند همه ما روی زمین هستند و با ما راه می‌روند، ولی در آن لحظه پایانی از ما جدا می‌شوند و دنیا را تحقیر می‌کنند.

میرکریمی همچنین با انتقاد از بروکراسی موجود در راه ساخت فیلم گفت: اگر همه این تشکیلات برداشته و بودجه این تشکیلات مانع‌ساز به صورت مساوی میان همه تقسیم شود، قطعا در یک سال در ایران، دست‌کم بیش از سی فیلم بسیار خوب تولید خواهد شد.

 

۴۲۸

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا