خانه / جشنواره / بهترین فیلم کریسمس انتخاب شد
تبلیغات

بهترین فیلم کریسمس انتخاب شد

بهترین فیلم كریسمس انتخاب شدReviewed by My on Nov 30Rating:
فیلم «چه زندگی شگفت‌انگیزی» ساخته معروف فرانک کاپرا به‌عنوان محبوبترین فیلم شهروندان انگلیسی برای کریسمس انتخاب شد.
روزنامه گاردین در گزارشی که براساس نتایج یک نظرسنجی منتشر شده است، محبوبترین فیلم‌های کریسمس از نگاه شهروندان انگلیسی را منتشر کرد که فیلم «چه زندگی شگفت‌انگیزی» محصول ۱۹۶۴ به کارگردانی «فرانک کاپرا» در رتبه اول قرار دارد.
این فیلم با بازی «جیمز استوارت» نامزد پنج جایزه اسکار ازجمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود که در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم سال را گرفت.
این فیلم یک کلاسیک سیاه و سفید است که ماجرای آن در یک شب کریسمس اتفاق می‌افتد. فیلم با تصاویری از آسمان آغاز می‌شود و ستارگان را نشان می‌دهد که وقتی درمی‌یابند مردی در آستانه خودکشی است، تصمیم می‌گیرند فرشته نجاتی را برای منصرف کردن او به زمین بفرستند…
فیلم‌های کاپرا در دهه‌ ۳۰ میلادی موفقیت‌های چشم‌گیری در جوایز آکادمی اسکار به‌دست آورند. «در یک شب اتفاق افتاد» اولین فیلم کاپرا بود که توانست پنج جایزه‌ بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد و زن و بهترین فیلم‌نامه را به‌دست آورد.
در سال ۱۹۳۶ او دومین جایزه‌ اسکار بهترین کارگردانی خود را برای « آقای دیدز به شهر می‌رود» کسب کرد. دو سال بعد، او سومین جایزه‌ اسکار بهترین کارگردانی خود را در مدت تنها پنج سال به کارنامه‌ افتخارات خود افزود و این‌بار «نمی‌توانی این را با خودت ببری» اسکار بهترین فیلم را نیز برای او به‌همراه آورد.
او علاوه‌بر سه‌ جایزه اسکار بهترین کارگردانی، سه‌بار برای فیلم‌های «بانویی برای یک روز»، «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» و «یک زندگی شگفت‌انگیز» نامزدی بهترین کارگردانی اسکار را تجربه کرد.
کاپرا روز پنجم مارس ۱۹۳۶، میزبانی مراسم هشتمین دوره‌ جوایز اسکار و طی سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۹ ریاست آکادمی اسکار را برعهده داشت. وی در جریان جنگ جهانی دوم هشت اثر مستند از جمله «مقدمه‌ای بر جنگ» (۱۹۴۲)، «حمله نازی» (۱۹۴۲)،« جنگ بریتانیا» (۱۹۴۳)، «تفرقه و حکومت» (۱۹۴۳) و «دشمنت را بشناس: ژاپن» (۱۹۴۵) را کارگردانی کرد.
فیلم مستند هفت اپیزودی «چرا می‌جنگیم» شاهکار تبلیغاتی «کاپرا» محسوب می‌شود که موفق به کسب جایزه اسکار شد. هم‌چنین فیلم «مقدمه‌ای برجنگ» او توانست در سال ۱۹۴۲ جایزه‌ اسکار بهترین اثر مستند بلند را برای او به‌همراه آورد. کاپرا خود این آثار مستند را از بهترین ساخته‌هایش می‌دانست.
فیلم «یک زندگی شگفت‌انگیز» اگرچه در گیشه‌های سینما به‌ هیچ عنوان موفق نبود، اما در پنج بخش نامزد اسکار شد و از سوی انجمن فیلم آمریکا در فهرست یکصد‌ فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت.
کاپرا آخرین فیلم خود را در سال ۱۹۶۱ با نام «مشتی معجزه» (در ایران به «معجزه سیب» معروف است) را ساخت. او هم‌چنین قصد ساخت اثری عملی داستانی را نیز داشت که حتی به مرحله پیش‌تولید نیز نرسید.
پیامی که کاپرا در فیلم‌هایش قصد دارد به خواننده القا کند، خوب بودن ذات بشریت و ارزش ایثار و فداکاری است. این کارگردان برجسته هالیوود سرانجام روز سوم سپتامبر ۱۹۹۱ در سن ۹۴ سالگی براثر ایست قلبی در کالیفرنیا آمریکا درگذشت.
پنج فیلم از ساخته‌های کاپرا شامل «مرد قوی» (۱۹۲۶)، «در یک شب اتفاق افتاد» (۱۹۳۴)، «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» (۱۹۳۹)، «چرا می‌جنگیم» (۱۹۴۲)، به‌همراه «یک زندگی شگفت‌انگیز» (۱۹۴۶) در آرشیو ملی فیلم آمریکا به‌عنوان میراث فرهنگی قرار دارند.
از دیگر ساخته‌های این کارگردان ایتالیایی‌الاصل می‌توان از «قدرت رسانه» (۱۹۲۸)، «زیردریایی» (۱۹۲۸)، «راه قدرت» (۱۹۲۸)، «پرواز» (۱۹۲۹)، «جنون آمریکایی» (۱۹۳۲)، «چای تلخ ژنرال ین» (۱۹۳۲) و «ممنوعه» (۱۹۳۲) نام برد.
کاپرا طی چندین دهه فعالیت سینمایی افتخارات و جوایز متعددی را به‌دست آورد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به عبارتند یک عمر دستاورد سینمایی از انجمن فیلم آمریکا، یک عمر دستاورد سینمایی از انجمن کارگردانان آمریکا، جایزه‌ بهترین فیلم از جوایز گلدن گلوب (۱۹۴۷) برای «یک زندگی شگفت‌انگیز»، شیرطلایی افتخاری جشنواره ونیز (۱۹۸۲)، تقدیر ویژه از جشنواره‌ ونیز (۱۹۳۶) برای «آقای دیدز به شهر می‌رود» اشاره کرد.

۵۸۷

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا