خانه / فیلم و سینما / دبیر شورای فرهنگ عمومی: خانه‌ی سینمای فعلی جایگاه قانونی ندارد/ وکیل خانه سینما: بهتر است منتظر رای قطعی دادگاه باشیم
تبلیغات

دبیر شورای فرهنگ عمومی: خانه‌ی سینمای فعلی جایگاه قانونی ندارد/ وکیل خانه سینما: بهتر است منتظر رای قطعی دادگاه باشیم

دبير شوراي فرهنگ عمومي: خانه‌ي سينماي فعلي جايگاه قانوني ندارد/ وكيل خانه سينما: بهتر است منتظر راي قطعي دادگاه باشيمReviewed by اینفوفا on Jan 2Rating:

دعوای حقوقی خانه سینما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روزهای ملتهب و حساسی رسیده است. منصور واعظی دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: مسوولان خانه سینما نمی‌خواهند براساس اساسنامه شورای فرهنگی عمومی، فعالیت خود را ادامه دهند. دبیر شورای فرهنگ عمومی درباره جلسه‌ی دیشب شورا درباره‌ی خانه سینما توضیح داد: در سال ۱۳۶۶ شورای فرهنگ عمومی، مصوبه‌ای در ارتباط با ایجاد یک نهاد به نام خانه سینما تصویب کرد،‌ در آن مصوبه تکالیفی برعهده وزارت ارشاد در قبال خانه سینما نوشته شده و همچنین به شورای فرهنگ عمومی نیز در این زمینه تکالیفی داده شد.

وی ادامه داد: براساس این مصوبات، اساسنامه خانه سینما هرگونه تغییری بخواهد داشته باشد، باید به پیشنهاد مجمع عمومی آنجا یا هیات امنای خانه سینما به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد.

واعظی خاطرنشان کرد:از مدتی قبل گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اساسنامه خانه سینما تغییر کرده است؛ اما این تغییرات به شورای فرهنگ عمومی ارائه نشده است، رسید و در عین حال گزارش‌های دیگری هم داشته‌ایم که خانه سینما به جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی‌دهد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی همچنین متذکر شد: این مسائل در جلسه‌ی هفته‌ی گذشته‌ی شورای فرهنگ عمومی مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه در جلسه‌ی روز گذشته از مسئولان وزارت ارشاد‌، معاون سینمایی و حقوقی وزارتخانه دعوت به عمل آمد و آنان گزارش خود را در این باره ارایه کردند.

او در ادامه گفت: معاون سینمایی‌ و معاون حقوقی وزارت ارشاد در این جلسه حضور پیدا کردند و مطالبات شورای عمومی از آنها مطرح شد و آنها پاسخ‌های خود را ارایه کردند.‌

واعظی گفت: برحسب گزارش‌هایی که قبلا به دست ما رسیده بود و مباحث مطرح‌شده در جلسه‌ی روز گذشته، شورای فرهنگ عمومی، مصوب کرد، وضعیت فعلی خانه سینما با مصوبه شورای فرهنگ عمومی تفاوت زیادی دارد؛ بنابراین براساس مصوبه شورای فرهنگی عمومی، این خانه سینمای فعلی جایگاه حقوقی و قانونی ندارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در ادامه پیشنهاد کرد: اگر صنوف مختلف نقطه‌نظراتی در ارتباط با مساله حقوقی این مصوبه دارند، نظرات خود را به شورای فرهنگ عمومی ارائه دهند و در این راستا شورا پیشنهادهای آنان را دریافت می‌کند و نظرات آنها را با یک نگاه مثبت مورد بررسی قرار می‌دهد تا کمک کنیم جریان سینما در کشور ما تقویت شود.

واعظی درباره اینکه چرا در جلسه روز گذشته از نمایندگان خانه سینما دعوت نشده بود، به ایسنا گفت: در بحثی که در جلسه دیروز مطرح شد، پیش‌بینی نشده بود که دعوتی از اصناف انجام شود؛ چون در مواد قانونی مسائل روشن است و معاون سینمایی گزارش مفصلی در رابطه با این مساله ارایه کردند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در پایان گفت: مسوولان فعلی خانه سینما قائل به این نیستند که براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی به فعالیت خود ادامه دهند.

در پی اظهارات دبیر شورای فرهنگ عمومی مبنی بر غیر قانونی بودن «خانه سینما»ی فعلی، مشاور حقوقی خانه سینما توضیحاتی را در این زمینه ارائه و تاکید کرد که بهتر است در این رابطه منتظر رای قطعی دادگاه باشیم.  جمال خندان کوچکی ـ وکیل دادگستری و مشاور حقوقی خانه سینما ـ در خصوص اظهارات دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور مبنی بر رای این شورا دایر بر غیر قانونی بودن خانه سینما، گفت: خانه سینما یک موسسه غیر دولتی و مستقل است که اساسنامه آن مطابق قانون در اداره کل ثبت شرکت‌های قوه قضاییه بررسی شده و به ثبت رسیده و متعاقبا در روزنامه رسمی کشور نیز منتشر شده است؛ لذا صرف‌ نظر از عدم صلاحیت قانونی شورای فرهنگ عمومی جهت اظهار نظر و یا اتخاذ تصمیم در این‌گونه موارد، غیر قانونی خواندن این موسسه از سوی دبیر این شورا مانند این است که یک مرجعی ولو دولتی بگوید قوانین مصوب مجلس که در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و برای همگان لازم‌الاتباع است، غیر قانونی است.

وی در عین حال افزود: البته معاونت سینمایی وزارت ارشاد هم پیش از این شبهه مغایرت قانونی ثبت رسمی اساسنامه جدید خانه سینما را با اداره ثبت شرکت‌ها در میان نهاده بود که اداره مذکور در پاسخ، ثبت صور‌ت‌جلسه مجمع عمومی خانه سینما در این خصوص را با رعایت کامل مقررات مربوطه عنوان کرد و در عین حال همچنانکه اداره ثبت شرکت‌ها نیز در همین ‌نامه به معاونت سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرده، چنانچه وزارت ارشاد به ثبت اساسنامه جدید خانه سینما معترض است، مطابق ماده ۲۷۰ قانون تجارت باید ادعای خود را در محاکم دادگستری مطرح کند زیرا اعلام بطلان اساسنامه موسساتی که در روزنامه رسمی کشور منتشر شده‌اند، صرفا به موجب حکم قطعی دادگاه ممکن خواهد بود.

مشاور حقوقی خانه سینما همچنین یادآور شد: وزارت ارشاد ادعای خود در این خصوص را به موجب دادخواستی در شعبه ۳۷ دادگاه عمومی (حقوقی) تهران مطرح کرده که وقت رسیدگی به آن برای روز چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه تعیین شده است.

خندان کوچکی همچنین ادعای وزارت ارشاد مبنی بر اعتراض به ثبت اساسنامه جدید خانه سینما را بلاوجه دانست و اظهار کرد: لایحه پاسخ به دعوی یادشده تهیه شده است که در جلسه دادرسی به محضر دادگاه تقدیم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، بهتر و شایسته است که مسئولان محترم معاونت سینمایی وزارت ارشاد و همچنین شورای فرهنگ عمومی کشور منتظر رای قطعی دادگاه باشند و از پیش‌داوری در این خصوص امتناع کنند و اگر هم به موجب رای شورای فرهنگ عمومی هم‌اکنون خانه سینما را غیر قانونی می‌دانند، دعوی مطروحه خود در دادگاه را مسترد کنند زیرا رسیدگی به آن سالبه به انتفای موضوع خواهد بود؛ البته در هر صورت خانه سینما مانند گذشته مطابق اساسنامه‌ ثبت و منتشر شده‌ قانونی خود به فعالیتش ادامه خواهد داد.

۵۸۸

0

یک نظر

  1. Your website has to be the eelcrtnoic Swiss army knife for this topic.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا