خانه / فیلم و سینما / جزئیات دلایل انحلال خانه سینما از زبان وزیر و توضیح هیات مدیره خانه ‌سینما … و تصویر یک سند تاریخی
تبلیغات

جزئیات دلایل انحلال خانه سینما از زبان وزیر و توضیح هیات مدیره خانه ‌سینما … و تصویر یک سند تاریخی

جزئيات دلايل انحلال خانه سينما از زبان وزير و توضيح هيات مديره خانه ‌سينما ... و تصوير يك سند تاريخيReviewed by اینفوفا on Jan 7Rating:

وزیر: از معاندین و مخالفین نظام حمایت می‌کنند و برایشان کف زده می‌شود/ خانه سینما: این عزیزان از صاحب‌نامان و محبوب‌ترین هنرمندان سینما بوده و در ایران زندگی می‌کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در انحلال خانه سینما، بحث ما صرفا حقوقی نیست بلکه اتفاقاتی هم به ویژه در دو جشن اخیر خانه سینما رخ داده که مورد سوال افراد متعهد و متدینی جامعه قرار گرفته که این اتفاقات نشان می دهد، این جشن‌ها نه یک فعالیت صنفی بلکه سیاسی هستند. چهارشنبه ۱۴ دی سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضو ر در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما، درباره‌ی دلایل انحلال خانه سینما سخن گفت.
وزیر ارشاد درباره‌ی مهمترین دلایل انحلال خانه سینما توضیح داد: پیرامون انحلال، دو مساله وجود داشت، نخست تغییرات ایجاد شده در اساسنامه که در مقاطع مختلف مورد اعتراض ما بود و خود سینماگران نیز این موضوع را منعکس کرده بودند.
وی خاطرنشان کرد: باید بر اساس اساسنامه اولیه هر گونه تغییری را شورای فرهنگ عمومی تصویب کند اما این کار انجام نشده بود که این تخلف آشکاری است که خودشان نیز به آن اذعان دارند.
سید محمد حسینی یادآور شد:حتی اواخر سال گذشته یا اوایل امسال به آنها اعلام کردیم تا این موارد را اصلاح کنند، ولی با صراحت اعلام کردند که ما مجمع عمومی داریم و خودمان تصمیم گیری می کنیم که این موضوع از نظر ما غیر قانونی است.
وزیر ارشاد همچنین گفت: از ابتدای شکل‌گیری خانه سینما روال قانونی طی نشده است، یعنی در سال ۱۳۶۶ یک اساسنامه با ۲۱ ماده تصویب شد و سپس در سال ۱۳۷۲ اساسنامه با ۳۲ ماده ابلاغ شد که اکنون به بیش از ۵۰ ماده رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که وقتی شورای فرهنگ عمومی چیزی را تصویب می کند آن را به شورای انقلاب فرهنگی ارجاع می دهد که در این باره این روال طی نشده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که برخی از تغییرات اساسنامه خانه سینما، قابل توجه است، گفت : چگونگی شکل گیری هیات مدیره یکی از مسایلی است که تغییر کرده است. قبلا قرار بر این بود که اعضای صنف مشارکت کنند و رای گیری انجام شود اما اکنون به نمایندگان صنف محدود شده و ۲۹ نفر هیات مدیره را انتخا ب می‌کنند.
حسینی با بیان اینکه، یکی از تغییرات بحث نظارتی است، ادامه داد: نباید اینگونه باشد که یک جمعی در یک اتاق دربسته بنشیند و انتخابات برگزار کنند.‌ باید حتما از دستگاهی بر آنها نظارت وجود داشته باشد.
وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش به بحث‌های ارزشی در سینما اشاره کرد و مطرح کرد: بحث رسیدن به سینمای مطلوب جمهوری اسلامی یا همسان بودن آثار سینمایی با شئونات فرهنگ و مبانی مقدس انقلاب اسلامی مورد بی‌توجهی قرار گرفته که در پی آن برخی سینماگران گلایه‌مند هستند. حتی اعتقاد به نظام مقدس جمهوری اسلامی و قانو ن اساسی و دارا بودن تقوا و صلاحیت حرفه‌ای افراد حذف شده که اینها جای سوال جدی دارد.
سید محمد حسینی تاکید کرد: تشکیلات خانه سینما تحت نظارت وزارت فرهنگ و ا رشاد اسلامی بوده است اما اکنون می‌بینیم کم کم به حدی می‌رسند که وقتی دستور انحلال خانه سینما می‌رسد، می گویند که ما هیچ گونه ارتباطی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نداریم.
حسینی در پاسخ به اینکه، مسئولان خانه سینما معتقدند که زیر نظر وزارت ارشاد مجوز نگرفته‌اند که بخواهند به آ‌نها پاسخ دهند بلکه زیر نظر ثبت شر کت‌ها هستند پس این انحلال باید مراجع قضایی داشته باشد گفت: ثبت شرکتها لا زم است. ولی به این معنی نیست که به صدور مجوز نیازی نخواهد بود. زیرا در ثبت شرکت‌ها کار محتوایی انجام نمی دهند به این ترتیب باید هم مجوز باشد و هم ثبت شرکتها. در حال حاضر می بینیم که برخی از صنف‌های سینمایی چهار گروه شده‌اند ودر این میا ن باید کسی به عنوان وصل الخطاب وجود داشته باشد.
او با اشاره به دفتر تحکیم وحدت یا انجمن صنفی روزنامه‌نگاران که به جای کار صنفی کار سیاسی انجام می دادند گفت: گاهی اوقات فعالیتها به اسم صنف و به کام یک عده خا ص انجام می‌شود به همین دلیل باید دستگاهی برای نظارت وجود داشته باشد.
در ادامه این سوال از سوی مجری برنامه مطرح شد که پس از چندین بار تغییر، اساسنامه در وزارت ارشاد بازبینی شده پس چگونه مُهر تایید به آ‌ن زده شده که حسینی با اشاره به این که دقت لازم نبوده گفت: حداقل در دولت نهم به این مساله اعتراض شد. به این ترتیب که معاونت سینمایی در تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۸۸ در نامه ای به ریاست اداره ثبت شرکتها و موسسات به چگونگی این تغییرات بدون اطلاع و مجوز معترض شد.
وزیر ارشاد تصریح کرد: ممکن است یک تخلفی سالهای سا ل صورت بگیرد، ولی وقتی مشخص شد باید به آن پرداخته شود و نمی توانیم بگویم مرور زمان یک کار غیرقا نونی را قانونی می‌کند.
وی تصریح کرد: اکنون بیش از دو سال است که در این مساله همراهی کردیم و تلاش کردیم که رسانه‌ای نشود. اما آ‌نها می گویند مجمع عمومی بالاترین رکن است و حاضر به تمکین در مقابل قانون نیستند.
حسینی با تاکید بر اینکه بحث ما درباره‌ی خانه سینما صرفا حقوقی نیست،گفت: اتفاقاتی هم در کشور رخ داد که افراد متدین و متعهد جامعه سوال می کردند که چرا نسبت به این قضایا واکنش نشان نمی دهید؟‌ برای نمونه در جشن سال گذشته و امسال خانه سینما، افرادی دعوت شدند و بیاناتی مطرح شد، نمادهایی به کار رفته شد و تجلیل‌هایی از کسانی که در خارج از کشور هستند انجام شد که مواضع‌شان علیه نظام جمهوری اسلامی، کاملا روشن است که اینها جای تردید بوجود آورد.
او ادامه دا د: این گونه جشن‌ها (خانه سینما) بیانگر این است که این فعالیت‌ها صنفی نیست بلکه یک فعالیت سیاسی است. این که افرادی که از معاندین و مخالفین نظام جمهوری اسلامی حمایت می کنند و برایشان کف زده می شود، مشخص است که چه جهت‌گیریهای وجود دا رد.
وزیر ارشاد در عین حال گفت:البته من به حوادث سال ۱۳۸۸ و موضع‌گیری افراد اشاره نمی‌کنم زیرا به هر حال نظام جمهوری اسلامی آنقدر سعه صدر دارد که بر روی تک تک مسا یل نمی‌خواهد دست بگذارد، ولی در چند ماه اخیر وقتی برخی از مستندسازان که با بی بی سی همکاری می کردند دستگیر شدند اینها سریع اطلاعیه دادند و حمایت کردند، ولی بعد وقتی دیدند حرکت ناپسندی انجام شده و هیچ توجیهی ندارند، عدول کردند.
وی تصریح کرد:اینگونه موضع‌گیری‌های سیاسی از حالت صنفی خارج شده است.‌ اما آ‌نها می گویند ما ۵ هزار عضو داریم و حامی همه آنها هستیم. در حالی که در طو ل ۲۰ ـ ۳۰ سال گذشته مشکلات زیادی وجود داشته است. اکنون هم اگر خدماتی ارائه می شود از سوی صندوق حما یت از هنرمندان است و بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی و طرح تکریم سالمندان را از سوی وزارت ارشاد دنبال کردیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این گفت وگو در پاسخ به این که آیا طبق اساسنامه باید نماینده‌ای از وزارت فرهنگ و ارشاد در خانه سینما حضور داشته باشد گفت: اینها به تدریج نقش و زارتخانه را حذف کرده‌اند. البته خودشان معتقدند که باید دست کم یک ناظر مالی وجود داشته باشد. همچنین درباره نحوه انتخاب چه اشکالی داشت اگر نظارت انجام می‌شد، زیرا آنجا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.
وی اظهار کرد: نکته دیگری که باید به آ‌ن توجه شود این است که د ر اساسنامه اولیه آمده اعضا باید انتخاب کنند. به طور مثال اکنون در هیا ت نظارت و مطبوعات یک نماینده از مدیران مسئول مطبوعات در تالار وحدت وقتی تما م مدیران مسئول نشریات کل کشور جمع می‌شوند و فردی را انتخاب می‌کنند،حضور دارد اما درباره خانه سینما این مساله تغییر داده شده و می گویند نمایندگان اصناف حضور خواهند داشت.
حسینی در پاسخ به این که به هر حال استدال این است که نمایندگان سینماگران در ۲۹ صنف وجود دارند گفت :‌به هر حال این مساله به یک حلقه بسته محدود می شود و در این جمع محدود خیلی اتفاقات ممکن است بی‌افتد و لا بی‌هایی صورت بگیرد. اما بحث ما این است که اگر می خواهند تغییراتی را انجام دهند باید به شورای عمومی ارائه می‌دادند تا تصویب می شد و سپس ا جرا می کردند ولی خودسرانه تغییر دادن و آ‌ن را عملیاتی کردن که مبنای قانونی ندارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این که وکیل حقوقی خانه سینما معتقد است وزارت ارشاد اهرمی برای انحلا ل نیست و باید منتظر دادگاه باشیم گفت: در مجلس شورای اسلامی ماده واحده‌ای با عنوان قانون تعطیل موسسات و واحدهای آمو زشی و تحقیقاتی و فرهنگی که بدون اخذ مجوز قانونی دایر شده‌اند وجود دارد که سال ۱۳۷۲ تصویب شده است . اکنون نیز اگر چه آ‌نها به دلیل ثبت شرکتها خود را قانونی میدانند ، ولی باید بگویم ثبت شرکت‌ها لازم است ولی کافی نیست. باید دستگاه مربوطه نیز مجوز خود را صادر کند. در حال حاضر نیز پس از صدور دستو ر انحلال، اگر واکنشی نشان ندادند و گفتند توجهی نمی‌کنیم حکم کلاه برداری محسوب می‌شود و در صورت شکایت وزارتخانه مربوط تحت تعقیب قانونی خواهند بود.

به گزارش ایسنا سید محمد حسینی در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این که با انحلال خانه سینما تکلیف اصناف سینمایی چه می‌شود؟ اظهار کرد:‌ما با صنف‌های سینمایی همکاری خوبی داریم و خود را در خدمت آنها می‌دانیم. قصد نداریم که همه چیز را از طریق دو لت انجام دهیم واین مساله که تصدی‌ گری را به خودشان واگذار کنیم، یک اصل است. اکنون هم ا گر وارد قضیه شدیم به دلیل یک تخلف قانونی است که صورت گرفته است.

وی درباره این که این صنوف سینمایی زیر نظر کدام بخش فعالیت خواهند کرد گفت: معاونت سینمایی با آ‌نها در ارتباط است ولی به طور کلی به این مساله فکر کرده‌ایم و برای این که همه چیز شفاف باشد،‌ لایحه نظام صنفی سینمایی آ‌ماده شده و مرا حل نهایی خود را طی می کند. البته بعدا براساس اساسنامه اولیه انتخابات باید برگزار شود ولی هیات مدیره فعلی وجاهت قانونی ندارد، به همین دلیل ما ناچار هستیم در یک دوره انتقالی، مرحله موقتی را داشته باشیم.
وزیر ارشاد در عین حال گفت: قطعا در سازمان سینمایی به بحث صنوف می‌پردازیم. ولی اکنون برخی نگرانی‌هایی را برخی شبکه‌های خارجی مانند صدای آمریکا و بی بی سی بوجود آورده‌اند و به این قضیه دامن می‌زنند و آ‌درس غلط می دهند که مثلا تکلیف صنف‌ها چه می‌شود، در حالی که آنها کار خود را می‌کنند و ما به جد حامی آنها هستیم.
او با اشاره به این که اکنون بیش از گذشته به سینماگران و هنرهای دیگر توجه می شود بیا ن کرد:‌بحث ما این است که باید کل جامعه سینمایی در نظر گرفته شوند نه این که عده‌ای خاص نور چشمی باشند و از امتیازات خاصی برخوردار باشند. بنابراین با توجه به شعار «‌عدالت»‌ باید کل امکانات بین تمام هنرمندان در بخشهای مختلف در تما م کشور تقسیم شود. درا ین زمینه حتی اعلام کرده‌ایم که در اعزام گروه‌های هنری به خارج از کشور، استانها ، شهرستانها و شهرهای مرزی باید در اولویت باشند.
حسینی در پاسخ به این که تعدد راس هرم‌های موجود در بحث سینما مانند معاونت سینمایی ، شورای عالی سینما، خانه سینما و سازمان سینمایی به مسایل ممکن است دامن بزنند، گفت:‌ما به سمتی می‌رویم که انسجام بیشتری ایجاد شود. اکنون جایگاه سینما را به سمتی پیش می‌بریم که ارتقا یابد. در حالی که برخی از وزا رتخانه‌ها در حال ادغام هستند ولی سینمایی که در حد معاونت بود به سا زمان تبدیل می‌شود. همچنین در این باره شورای عالی سینما با حضور رییس جمهور شکل گرفته است و این مساله به این جهت بود که از اختیارات دولت به شورا اعطا شود نه این که اختیارات وزا رت فرهنگ گرفته شود.
او گفت: شورای عالی سینما کار اجرایی انجام نمی دهد بنابراین ‌در نخسیتن جلسه شو رای عالی سینما قر ار شد معاونت سینمایی ا رتقا یابد و سازمان سینمایی تشکیل شود . در حال حاضر نیز در را بطه با این که صنوف چه وضعیتی خواهند داشت، لا یحه‌ای تنظیم شده و جایگاه و نحوه تعامل آ‌نها کاملامشخص است.

سید محمد حسینی با اشاره به زمان تشکیل سازمان سینمایی گفت:درباره زمان تشکیل سازمان سینمایی نیز گاهی اوقات مسایلی پیش می‌آ‌ید که به تاخیر می افتد. ما منتظر اعتبار قابل توجهی بودیم که رییس جمهور گفتند به سازمان سینمایی اختصاص یابد و امیدوارم به مبارکی ایام دهه فجر این کار را انجام دهیم که این خود در ارتقای کیفیت فیلم‌های سینمایی تاثیرگذار خواهد بود.
حسینی با بیا ن اینکه کسانی که خود را از قدیم، قیم سینما می دانستند با وجود این همه کمبود در سینما چه کار شاخصی انجام دادند که اکنون در این دوره ا ین چنین هجمه می کنند گفتَ: از ابتدا منفی گرایی وجود داشت و عده‌ای در مسا یل مختلف تشکیک می‌کردند. در حالی که در این دوره برای او لین بار همه مدیرانی که فعالیت می کنند سینمایی هستند. با این حال از روز اول عده‌ای مخالفت کردند زیرا اهداف سیاسی و اغراض دیگری وجود داشت و ما نیز می خواستیم سعه صدر وجود داشته باشد. بنابراین خیلی از مسایل را مطرح نمی کنیم.
وزیر ارشاد با ا شاره به این که عده‌ای بحث دولتی شدن صنوف سینمایی را مطرح می کنند اظهار کرد:‌این اصناف جنبه صنفی بودن خود را حفظ خواهند کرد و ما نمی خواهیم آ‌ن ها دو لتی شوند. اما باید تعامل منطقی با دستگاه دولتی وجود داشته باشد. نکته دیگر این که آقایانی که دو لتی شدن را مطرح می‌کنند ببینند که بنیانگذاران خا نه سینما چه کسانی هستند َآنها خودشان مدیرا ن ارشد و معاونان وزارت ارشاد بوده‌اند حتی سه نفر اصلی خانه سینما زما نی از دست اندرکاران معاونت سینمایی بوده‌اند.
او گفت:‌ما بر این با ور هستیم که این چند هزار نفر (عضو خانه سینما) مشا رکت واقعی ندارند بنابراین صنفها به جای خودشان هستند ولی یک حلقه اتصالی هم باید وجود داشته باشد.
سید محمد حسینی در باره این که عده‌ای معتقدند در آ ستانه سی‌امین جشن واره فیلم فجر وزا رت ارشاد نبا ید نسبت به انحلال خانه سینما اقدام می کرد بیا ن کرد: جشنواره فجر را در شرایط مختلف برگزا ر کردیم وحتی در سال ۸۸ که عده‌ای آ‌ن را تحریم کردند و مواضعی نیز داشتند نیز به خوبی برگزار شد. جشنواره فیلم فجر فراتر از این حرفها است هر چند ما تاکید داریم همه اهالی سینما حضو ر فعال دا شته باشند و خودشان هم می دانند که این بحث فراملی است به همین دلیل تاکید می کنم هیچ جای نگرانی وجود ندارد.
وی در پایان گفت: یک طرح جامع اشتغال و کارآفرینی فرهنگی برای نخستین بار طراحی شده است که در حوزه سینما حدود ۱۳ هزار و ۶۰۴ فرصت شغلی پیشنهاد شده است و امیدوارم حما یت‌های لازم صورت گیرد که در طول سال برای افراد در همه بخشهای هنری یک کار دائم وجود داشته باشد.
در ابتدای این برنامه از سوی مجری برنامه اعلام شد که از رییس هیات مدیره خانه سینما دعوت شده که در این برنامه حضور داشته باشد اما به دلیل یک قرار از پیش تعیین شده نتوانست در این برنامه حاضر شود.

توضیح هیات مدیره خانه‌سینما درباره‌ سخنان وزیرارشاد در سیما

در پی اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه‌ی گفت‌وگوی خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی و بیان نکاتی در خصوص انحلال خانه سینما، هیات مدیره خانه سینماتوضیحاتی ارایه کرد. متن کامل این توضیحات که شب ‌‌١۵ دی  منتشر شده ،به شرح زیر است:
«‌‌١- ثبت رسمی موسسه خانه سینما در اداره ثبت شرکتها تحت شماره ‌‌٧۶٧۴ به موجب تاییدیه و مجوز رسمی صادره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره ‌‌٢٠٨۶/١۵ مورخ ‌‌١٠ مرداد ‌‌٧٢ خطاب به اداره ثبت شرکتها صورت پذیرفته است.

‌‌٢- در ماده یک اساسنامه جدید خانه سینما نیز عبارت مندرج در اساسنامه پیشین مبنی بر فعالیت خانه سینما تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عیناً تکرار شده است.

‌‌٣- مطابق ماده ‌‌۵٣ اساسنامه جدید خانه سینما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان در خانه سینما دارای ناظر مالی می‌باشد.

‌‌۴- مطابق اساسنامه پیشین و همچنین مطابق اساسنامه جدید خانه سینما،اعضاء تشکیل‌دهنده خانه سینما در واقع شخصیتهای حقوقی اصناف ‌‌٢٩ گانه سینمایی بوده که به عنوان عضو این خانه محسوب می‌شوند لذا پیش بینی شروطِ دارای ماهیت فردی همچون « دارا بودن تقوی » و غیره برای این‌ شخصیتهای‌حقوقی متصور نیست.

در عین حال تمامی اصناف ‌‌٢٩ گانه عضو خانه‌سینما در اساسنامه‌های مربوط به خود برای عضویت اشخاص حقیقی شرایطی از جمله التزام به قانون اساسی و غیره را پیش بینی نموده‌اند که مجمع عمومی و هیات مدیره خانه‌سینما نیز بالتبع از میان همین اعضاء انتخاب می‌شوند.

‌‌۵- نامه خانه سینما در خصوص تعدادی از مستندسازان که اخیراً بازداشت شده بودند، متضمن تاکید بر عدم بکارگیری لفظ «مجرم» برای ایشان پیش از صدور حکم قطعی دادگاه بوده که به نظر می‌رسد تاکید بر رعایت حقوق متهمان مذکور از جمله حقوق قانونی تمامی شهروندان است. لازم به ذکر است که بازداشت شدگان مذکور متعاقباً آزاد شدند .

‌‌۶-خانه سینما در جشن سالانه سینمایی خود در سال جاری صرفاً از آقایان داود رشیدی (بازیگر ) کمال تبریزی (کارگردان ) مسعود بهنام ( صداگذار ) و محمد زرین ( مدیر عامل اسبق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ) و در جشن سینمایی سال گذشته نیز صرفاً از آقایان دکتر محمد سریر ( آهنگ ساز ) حسین ترابی ( فیلمنامه نویس و مستند ساز ) و محمد رضا فیروزفر ( سازنده تجهیزات فنی فیلمسازی ) تجلیل نموده که همگی این عزیزان از جمله‌ی صاحب نامان و محبوبترین هنرمندان عرصه سینمای ایران بوده و در ایران زندگی می‌نمایند.»

همچنین امروز بیانیه‌ای در حمایت از خانه سینما، اساسنامه و انتخابات آن منتشر شده است که به امضای نمایندگان ‌٢۴ صنف سینمای رسیده است.

تصویر یک سند تاریخی : نامه انحلال خانه سینما۵۲۳

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا