خانه / جشنواره / فرزندان رقیه چهره‌آزاد، هادی اسلامی و خسرو شکیبایی چهره والدین‌شان را بازسازی کردند
تبلیغات

فرزندان رقیه چهره‌آزاد، هادی اسلامی و خسرو شکیبایی چهره والدین‌شان را بازسازی کردند

فرزندان رقيه چهره‌آزاد، هادي اسلامي و خسرو شكيبايي چهره والدين‌شان را بازسازي كردند Reviewed by اینفوفا on Jan 7Rating:

مراسم پایانی ششمین جشنواره‌ی ملی ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم پروین اعتصامی با تقدیر از گلاب آدینه،مهدیه الهی قمشه‌ای و تجلیل از ایثارگران زن دوران دفاع مقدس برگزار شد. در ابتدای این مراسم که شامگاه ـ۱۵ دی ماه ـ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار ‌شد، مازیار رضاخانی ـ دبیر جشنواره ـ در ارائه گزارشی از برگزاری این دوره از جشنواره فیلم پروین اعتصامی گفت: امسال در چهار بخش اصلی جشنواره در بخش ملی ۹۰۰ اثر به دبیر خانه رسیده که از میان این تعداد آثار، ۷۰ درصد از فیلم‌سازان زن سینما حضور داشتند که این موضوع باعث افتخار ماست.

وی ادامه داد: همچنین در بخش بین‌الملل جشنواره حدود ۱۳۰ اثر از کشورهای همسایه و هم زبان به جشنواره پروین اعتصامی ارسال شد که از میان آنها ۳۲ اثر به بخش مسابقه راه یافتند.

دبیر جشنواره فیلم پروین اعتصامی در ادامه سخنانش ضمن تشکر از افرادی که او را در برگزاری جشنواره فیلم پروین اعتصامی،یاری کردند، اظهار کرد: بدیهی است که در شرایط اقتصادی فعلی در کشور، امکان در اختیار گرفتن اسپانسر خصوصی را نداشتیم. در واقع باید بگویم اگر حمایت‌های آقای شمقدری نبود، دوره ششم جشنواره فیلم پروین اعتصامی برگزار نمی‌شد. همچنین آقای شفیع آقامحمدیان (مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) نیز یکی از خوش‌قول ترین حامیان ما بودند.

وی در پایان سخنانش از سایر حامیان جشنواره فیلم پروین اعتصامی تشکر کرده و از چند روزنامه که در قبال انعکاس اخبار جشنواره درخواست پول کردند، گلایه کرد.

در ادامه این مراسم شفیع آقا محمدیان روی سن رفت و با اشاره به مشکلاتی که دبیر جشنواره به آن‌ها اشاره کرد،گفت: برگزاری جشنواره موضوعی در کشور ما بسیار سخت است، بخصوص آنکه این جشنواره موضوعی درباره یکی از شاعران بزرگ کشورمان باشد.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خاطرنشان کرد:در این دوره از جشنواره فیلمی درباره مرحوم پروین اعتصامی ساخته شد که دومین فیلم درباره زنان تاثیرگذار کشور است که توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حمایت شده است.

وی ادامه داد:از دوستان فیلم‌ساز دعوت می‌کنیم که آنها نیز اگر طرح و موضوعی درباره بزرگان دارند به ما ارائه دهند تا ما از آن‌ها حمایت کنیم.

سپس محمدرضا اصلانی ـ رئیس هیأت داوران بخش ملی جشنواره فیلم پروین اعتصامی ـ ضمن یادآوری اهمیت برگزاری این جشنواره بیان کرد: باید به جامعه ایرانی تبریک بگویم که این جشنواره به دوره ششم خود رسید، چرا که مشکلات به حدی زیاد بود که احتمال می‌دادیم که جشنواره در این دوره برگزار نشود.

وی ادامه داد: حضور بیش از ۵۰۰ زن فیلم‌ساز در دوره ششم جشنواره فیلم پروین اعتصامی نکته مهمی از برگزاری این جشنواره است. نام بزرگ زن ایرانی یک افتخار ملی است که پاسداشت آن بر عهده ماست.

رئیس هیأت داوران جشنواره فیلم پروین اعتصامی در ادامه سخنانش از مشکلات مالی هر ساله این جشنواره گلایه کرد و گفت: با این همه اهمیتی که زنان فیلم‌ساز دارند،در تعجب هستیم که چگونه جشنواره فیلم پروین اعتصامی هر سال باید با مشکل بودجه مواجه باشد و نظام فرهنگی‌مان بودجه معین سالانه‌ای را به این منظور اختصاص نمی‌دهد.

اصلانی در ادامه سخنانش با ابراز امیدواری از اینکه فیلم‌سازان زن بتوانند مستندسازی را در ایران به سطح بالاتر ببرند اظهار کرد: در این دوره از جشنواره فیلم پروین اعتصامی حدود هزار فیلم کوتاه به دبیرخانه رسید که بخش اعظم آن را فیلم‌سازان زن دربخش خصوصی ساخته بودند. به نظرم این مطلب نکته‌ای بسیار مهمی است، که باید به آن توجه شود، ضمن آنکه این افراد می‌توانند فیلم‌سازی ما را از نگاه جستجو‌گر خود بهره‌مند سازند.

محمدرضا اصلانی در پایان سخنانش تاکید کرد:آنچه اندیشه و نقد را در جامعه ما می‌سازد، سینمای مستند است. من همت زنان فیلم‌ساز را در این بخش طلب می‌کنم و امیدوارم سال آینده شاهد نگاه جستجوگر زنان فیلم‌سازمان باشیم.

به گزارش ایسنا،‌در ادامه مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره ملی ودومین جشنواره فیلم پروین اعتصامی، علی معلم (عضو هیات داوران بخش جشنواره) روی سن رفت تا اجرای بخش اهدای جوایز جشنواره را برعهده بگیرد.

در این بخش برگزار کنندگان جشنواره با استفاده از گریم، چهره هنرمندان فقید، رقیه چهره‌آزاد، هادی اسلامی و خسرو شکیبایی را بازسازی کرده بودند و این افراد با حضور روی سن جوایز این بخش را اهدا کردند.

در این بخش فرد گریم شده شبیه مرحوم رقیه چهره‌آزاد، جایزه‌ی نظرسنجی ۷۵ چهره فرهنگی، هنری را به لیلا حاتمی (دختر زنده‌یاد علی حاتمی ) کارگردان فیلم «مادر»،اهدا کردند.

همچنین با گریم هادی اسلامی، تقدیر ویژه جشنواره از گلاب آدینه انجام شد.

آدینه پس از دریافت جایزه‌اش از برگزارکنندگان جشنواره تشکر کرد و برای برگزار شدن این جشنواره در سال‌های آینده ابراز امیدواری کرد.

چهره‌ی گریم شده‌ای از خسرو شکیبایی سومین تقدیر جشنواره را از مهدی الهی قمشه‌ای ـ مولوی شناس و محقق ادبیات عرفانی فرزند مهدی الهی‌قمشه‌ای عارف، حکیم، شاعر و مترجم قرآن کریم ـ انجام داد.

در پایان این بخش مجری برنامه اعلام کرد که افسانه چهره‌آزاد به جای مرحوم رقیه چهره‌آزاد، آرش اسلامی (فرزند) به جای مرحوم هادی اسلامی و کامیار شکیبایی (برادرزاده) به جای مرحوم خسروشکیبایی گریم شدند.

در ادامه اهدا جوایز جشنواره فیلم پروین اعتصامی از پنج زن پرستار دوران دفاع مقدس تجلیل شد.

در این بخش شفیع آقامحمدیان، علی معلم، مازیار رضاخانی، حمید دیبایی و خانم اجاقی (فرمانده بسیج امور بانوان وزارت بهداشت) روی سن رفتند تا جوایز این بخش را اهدا کنند.

در بخش تجلیل پنج زن پرستار دوران دفاع مقدس، تندیس پروین زرین،‌ لوح افتخار و دو سکه بهار آزادی به ناهید دیناروند، اعظم دبیریان، لاله زارع‌زاده، صدیقه حنانی و زهرا سیاه‌پوست اهدا شد.

همچنین دیپلم افتخار جشنواره برای تجلیل از تنها جانباز نابینا فیلم‌ساز کشور به حمید بهمنی کارگردان فیلم‌ «رنگین‌کمان نیمه شب» و به تهیه‌کنندگی حدیث شجاعی اهدا شد.

در ادامه این بخش هر یک از برگزیدگان ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشنواره فیلم پروین اعتصامی از فیلم‌سازان ومسئولین کشور خواستار توجه بیشتر به ارزش‌های دفاع مقدس، شهدا و جانبازان جنگ تحمیلی شدند.

***

جوایز بخش ویژه

در ادامه مراسم فرناز قیصری‌پور (مدیرعامل خانه حمایت از زنان و هنرمند ایرانییان و مدیر اجرایی جشنواره) و کیانوش غریب‌پور (مدیر هنری جشنواره) روی سن رفتند تا جوایز تندیس پروین زرین را برگزیدگان اهدا کنند.

در این بخش جوایز بدین ترتیب اهدا شدند:

بهترین فیلم داستانی: ضمن تقدیر از فیلم «در راه ویلا» تندیس پروین زرین دیپلم افتخار و پنج میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم «پریسان» به کارگردانی اعظم نجفیان اهدا شد.

بهترین نام‌گذاری فیلم: تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و پنج میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم «زنی زیر یخ‌ها آواز می‌خواند».

بهترین فیلم پرتره از پروین اعتصامی: تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و پنج میلیون ریال جایزه نقدی به پوران سارمی اهدا شد.

در این بخش هیأت داوران هیچ جایزه‌ای را به بهترین‌ فیلم‌های مستنداختصاص نداد.

****‌

جوایز بخش نیلوفر زرین

در این بخش محمدرضا اصلانی،‌علی معلم، سیدهادی منبتی، احمد الستی، مازیار رضاخانی و هنگامه قاضیانی برای اهدای جوایز روی سن رفتند.

جوایز بخش نیلوفر زرین به صورت زیر اهدا شد:

بهترین فیلم داستانی: دیپلم افتخار هیأت داوران در این بخش به دو فیلم «من شیرینم» به کارگردانی روح‌الله اکبری و «قارال» به کارگردانی قادر فریور اهدا شد.

همچنین تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ده میلیون ریالی جشنواره با تقدیر از فیلم «سایه خاموش من» به فیلم «اویان» به کارگردانی اسماعیل منصف رسید.

بهترین فیلم مستند: تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ده میلیون ریالی جشنواره با تقدیر از فیلم «خانه سنگ ندارد» به فیلم «فرشته‌ای روی شانه راست من» به کارگردانی آزاده بیزارگیتی رسید.

بهترین فیلم تجربی: تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ده میلیون ریالی جشنواره با تقدیر از فیلم «کنار قاب خالی»‌به فیلم «بیگانگی»‌ به ‌کارگردانی مریم فخیمی رسید.

همچنین در این بخش دیپلم افتخار هیأت داوران به فیلم «طنین» به کارگردانی عاطفه خادم‌الرضا اهدا شد.

بهترین فیلم پویانمایی: تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ده میلیون ریالی جشنواره با تقدیر از فیلم «من، همسرم و گاومون» به فیلم « بالاتر از ابرهای خاکستری» به کارگردانی ساره شفیعی‌پور اهدا شد.

همچنین دیپلم افتخار داوران در این بخش را فیلم «ماسوله» به کارگردانی بهرام عظیمی دریافت کرد.

جایزه ویژه هیأت دوران (جایزه شاعر عالی‌قدر): تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ده میلیون ریال به فیلم «زنی زیر یخ‌ها آواز می‌خواند» به کارگردانی مریم خلیل‌زاده رسید.

جایزه این بخش به فیلم‌هایی که بیشترین نگاه شاعرانه‌ را داشته بودند اهدا شد.

بهترین فیلم جشنواره: تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ده میلیون ریال به فیلم «شیر تلخ» به کارگردانی ناصر ضمیری رسید.

همچنین در پایان این بخش دیپلم افتخار هیأت داوران به فاطمه امجدی مسلمان برای ساخت فیلم‌ «اگه چی بشه چی؟» به عنوان جوانترین بانو فیلم‌ساز اهدا شد.

***

جوایز بخش نیلوفر سیمین

جوایز بخش نیلوفر سیمن را علی درخشی،‌گلاب آدینه و محمدرضا اصلانی اهدا کردند.

بهترین کارگردان زن: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی جشنواره به مریم فتحی‌فر برای کارگردانی فیلم‌های «باهم» و «وندا» رسید.

بهترین فیلم‌نامه‌نویس زن: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی جشنواره با تقدیر از فیلم «باران اگر» به الیکارضایی برای فیلم‌نامه نویسی «بار دیگر خاطراتی که دوست می‌داشتم» رسید.

بهترین تصویر برداری زن: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی این بخش به نرجس ضیاالملکی برای تصویر‌برداری فیلم «وقتی رشته خیالاتم از دست برود»‌ اهدا شد.

بهترین تدوین‌گر زن: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی جشنواره به فائزه عزیزخانی برای تدوین فیلم «پشت بام» اهدا شد.

بهترین پژوهشگر زن فیلم مستند: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی به کاترین غلامی برای پژوهش فیلم «عروسی خون» داده شد.

بهترین بازیگر زن: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی به شیرین آقارضا کاشی برای بازی در فیلم «پشت بام» اهدا شد.

همچنین هیأت داوران دیپلم افتخار خود را در این بخش به آیدا نصری برای بازی فیلم «من شیرینم» و ژیلا شاهی برای بازی در فیلم «اویان» داد.

بهترین انیماتور زن: تندیس نیلوفر سیمین، دیپلم افتخار به همراه پنج میلیون ریال جوایز نقدی به لیلا شعبانی نژاد برای انیماتوری فیلم «ماسوله» اهدا شد.

بهترین تهیه‌کننده زن: دیپلم افتخار این بخش به آذر معماریان برای تهیه فیلم «فصل سرد» اهدا شد.

***

در ادامه این مراسم انجمن فیلم کوتاه ایران نیز به عنوان یکی ازحامیان‌ جشنواره جوایزی را به برگزیدگان خود اهدا کرد.

انجمن فیلم کوتاه ایران دیپلم افتخار خود را در بخش‌های: بهترین فیلم به

«خاطراتی که دوست می‌داشتم» ساخته الیکا رضایی، بهترین فیلم‌نامه به فیلم‌نامه «دوردست» نوشته کاوه قهرمان، بهترین تصویربرداری به تصویربرداری فیلم «پریسان» توسط علی‌محمد قاسمی، بهترین بازیگر زن به شیرین آقارضاکاشی برای بازی در فیلم «پشت‌بام»، بهترین بازیگر مرد رضا بهبودی برای بازی در فیلم «ایستگاه ۴۴» اهدا شد.

همچنین در پایان مراسم جایزه ویژه نخستین پایگاه تخصصی فیلم‌کوتاه مستقل شامل دیپلم افتخار و حمایت شش‌ماه این پایگاه تخصصی به فیلم «جعبه‌ها» ساخته احسان جعفری اهدا شد.

بر اساس اعلام مجری برنامه،هدایای نقدی این دوره جشنواره فیلم پروین اعتصامی توسط معاونت سینمایی وزارت ارشاد اختصاص اهدا شد.

طبق برنامه‌ای که به خبرنگاران ارایه شده بود، قرار بود در بخش‌های مختلف اهدای جوایز جواد شمقدری، علیرضا سجادپور و بهمن حبشی و مجید سرسنگی نیز روی سن حاضر شود که هیچ یک از آن‌ها در این مراسم اختتامیه حضور نداشتند.

مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ملی و دومین جشنواره بین‌الملل فیلم پروین اعتصامی با ۵۰ دقیقه تاخیر برگزار شد.

عکس‌ها از وحید سهرابی

۲۵۶۵

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا