خانه / فیلم و سینما / بهترین کارگردان فیلم های کمدی تاریخ سینما
تبلیغات

بهترین کارگردان فیلم های کمدی تاریخ سینما

بهترین کارگردان فیلم های کمدی تاریخ سینما Reviewed by عسل دولتیاری on May 24Rating:
«وودی آلن»، فیلمساز نامدار آمریکایی عنوان بهترین کارگردان تاریخ سینما در عرصه فیلم های کمدی را کسب کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشریه سینمایی اسکرین در گزارشی فهرست بهترین کارگردانان تاریخ سینما در ژانر آثار کمدی را منتشر کرد که «ووی آلن» در رتبه اول دیده می شود.
در رتبه دوم این فهرست، «جوئل کوئن»، کارگردان سرشناس آمریکایی حضور دارد که به لطف همکاری با برادرش «اتان» افتخارات سینمایی متعددی کسب کرده است. وی با سه جایزه پیشتاز فیلمسازانی است که تاکنون جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن را کسب کرده اند. این کارگردان سرشناس در سال ۱۹۹۱ با فیلم «بارتون فینک»، در سال ۱۹۹۶با فیلم «فارگو» و در سال ۲۰۰۱ با فیلم «مردی که آنجا نبود» سه بار این عنوان را به دست آورده که این رکورد تاکنون شکسته نشده است.
«وودی آلن» که در این فهرست در رتبه اول ایستاده است، بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و کمدین ۷۴ ساله آمریکایی است که از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان معاصر سینمای جهان به‌شمار می‌رود.
سرعت بالا در تولید فیلم یکی از ویژگی‌های بارز «وودی آلن» است که کارنامه‌ سنگینی شامل آثار کمدی و فیلم‌های بلند را برای وی رقم زده است. وی که فیلم‌نامه‌ی آثارش را خودش می‌نویسد، از فلسفه، ادبیات و روانشناسی به‌عنوان پایه‌های اصلی ساخت فیلم‌هایش بهره گرفته است.
«آلن» بعد از پایان دوران دبیرستان به دانشگاه نیویورک رفت، اما هرگز نتوانست در رشته‌ فیلم و ارتباطات موفق باشد و سرانجام از آنجا اخراج شد. در ۱۹ سالگی شروع به نگارش سناریو برای مجموعه‌های تلویزیونی کرد و تبحرش دراین زمینه درآمد وی را از هفته‌ای ۷۵ دلار به هفته‌ای ۱۵۰۰ دلار رساند.
بعد از سال‌ها نگارش فیلم‌نامه، آثار کمدی و مطالب انیمیشن برای مجلات، «وودی آلن» در سال ۱۹۶۵ اولین‌بار وارد دنیای سینما شد و فیلم‌نامه‌ «تازه چه خبر، پیشی؟» را نوشت، اما به‌عنوان کارگردان در سال ۱۹۶۶ بود که فیلم «چه خبر، سوسن ببری» را ساخت و یک ‌سال بعد در فیلم «کازینو رویال» از سری فیلم‌های جاسوسی “جیمز باند” ایفای نقش داشت.
فیلم‌های «پول‌ رو بردار و دررو»(۱۹۶۹)، «موزها»(۱۹۷۱)، «عشق و مرگ»(۱۹۷۵) و
«خوابیده»(۱۹۷۳) از دیگر تجربیات فیلم‌سازی «وودی آلن» در سال‌های اولیه‌ کارگردانی بودند که بیشتر آنها مضامین کمدی داشتند.
البته در این سال‌ها وی بازیگری را رها نکرد و در آثاری چون «دوباره بزن‌اش سام» در سال ۱۹۷۲ و «جبهه» در سال ۱۹۷۶ نقش‌آفرینی داشت.
نقطه اوج شهرت و موفقیت «وودی آلن» در سال ۱۹۷۷ با فیلم «آنی هال» رقم خورد؛ فیلمی که جایزه‌ اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برای وی به‌همراه آورد و «دایانا کیتون» را نیز به اسکار بهترین بازیگر زن رساند. این فیلم که پایه‌گذار استاندارد جدیدی برای آثار کمدی رمانتیک مدرن محسوب می‌شود، ازسوی انجمن فیلم آمریکا در رتبه‌ چهارم بهترین آثار کمدی و در رتبه‌ ۳۵ بهترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار گرفته است.
«وودی آلن» دو سال بعد فیلم «منهتن» را ساخت که نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه شد. این فیلم سیاه و سفید به‌نوعی ابراز احترام او به زادگاهش نیویورک است و هم‌چون دیگر آثار «آلن»، فرهیختگان طبقه ثروتمند جامعه شخصیت‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند.
البته نباید فراموش کرد که این کارگردان آمریکایی در فاصله میان ساخت فیلم‌های «منهتن» و «آنی هال»، فیلم «صحنه‌های داخلی» را در سال ۱۹۷۸ ساخت که برای آن باردیگر نامزد اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه شد.
از نقاط درخشان کارنامه سینمایی «وودی آلن»، عملکرد بی‌نظیر او در جوایز اسکار است. او در مجموع ۱۴بار نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه و هفت‌بار نامزد بهترین کارگردانی شد که در این میان فقط دوبار در بخش بهترین فیلم‌نامه و یک‌بار در بخش بهترین کارگردانی موفق به کسب اسکار شد.
با آغاز دهه‌ ۸۰، فیلم‌های «وودی آلن»، حتی آثار کمدی او، رنگ و بوی فلسفی گرفتند و آثاری چون «سپتامبر» و «خاطرات اکلیلی» به ‌شدت تحت تاثیر آثار کارگردانان اروپایی چون «اینگمار برگمن» و «فدریکو فلینی» قرار گرفتند.
در اواسط این دهه، «آلن» المان‌های کمدی و تراژیک را با یکدیگر درآمیخت و در فیلم‌هایی چون «هانا و خواهرانش»(۱۹۸۵) و «جرم‌ها و بزهکاری‌ها»(۱۹۸۹) دو داستان متفاوت در انتهای فیلم به یکدیگر مرتبط می‌شوند. وی با فیلم «هانا و خواهرانش» موفق به کسب اسکار بهترین فیلم‌نامه شد هرچند در کسب اسکار بهترین کارگردانی ناکام ماند.
«وودی آلن» با ساخت سه فیلم «دنی رز برادوی»(۱۹۸۴)، «رز بنفش قاهره»(۱۹۸۵) و «روزگار رادیو»(۱۹۸۷) به اهمیت صنعت تجاری سینما و رادیو پرداخت.
فیلم «رز بنفش قاهره» از نگاه مجله «تایم» یکی از ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما است که خود «وودی آلن» نیز آن را به‌همراه «خاطرات اکلیلی» و «امتیاز نهایی» یکی از سه فیلم محبوب‌اش می‌داند.
پس از فیلم «سایه‌ها و مه» که احترام به اکسپرسیونیست‌های آلمانی بود، «آلن» در سال ۱۹۹۲فیلم تحسین‌برانگیز «شوهران و زنان» را ساخت که بار دیگر نامزد اسکار فیلم‌نامه و کارگردانی شد.
از دیگر فیلم‌های او در سال‌های پایانی دهه‌ ۹۰ می‌توان از «گلوله‌ها برفراز برادوی» (نامزد اسکار بهترین کارگردانی)، «آفرودیت توانمند» (نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه)،«شالوده‌شکنی هری» (نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه) و «همه می‌گویند دوستت دارم» اشاره کرد.
پس از فیلم «نفرین عقرب یشمی» که پرهزینه‌ترین فیلم کارنامه‌ سینمایی «وودی آلن» بود که با هزینه ۳۳ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۱ ساخته شد، یکی از تحسین‌برانگیز‌ترین فیلم‌های این کارگردان آمریکایی در دهه‌ گذشته، یعنی «امتیاز نهایی» مورد استقبال فراوان منتقدین قرار گرفت.
این فیلم که مجموع فروش جهانی ۸۵ میلیون دلار را کسب کرد، وی را تا آستانه‌ کسب اسکار بهترین فیلم‌نامه و دو جایزه گلدن گلوب پیش برد.
پس از ساخت فیلم‌هایی چون «خبر داغ»، «خانه» و «رویای کاساندرا»، در سال ۲۰۰۸ «ووی آلن» فیلم «ویکی کریستینا بارسلونا» را با حضور بازیگران سرشناسی چون «خاویر باردم»، «پنه‌لوپه کروز» و «اسکارلت جانسون» ساخت که «پنه‌لوپه کروز» با این فیلم توانست جایزه‌ اسکار را به‌دست آورد.
وی دو سال پیش فیلم «غریبه قدبلندی سیاهی را خواهی دید» را در لندن ساخت که «آنتونیو باندراس»، «جاش برولین»، «آنتونی هاپکینز» و «نائومی واتس» در آن بازی کردند.
آخرین ساخته او «نیمه شب در پاریس» بود که آغازگر شصت و چهارمین جشنواره فیلم کن بود.
«وودی آلن» طی سه دهه فیلم‌سازی افتخارات و جوایز سینمایی متعددی کسب کرده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
* دو جایزه‌ بهترین کارگردانی و شش جایزه‌ بهترین فیلم‌نامه از جوایز بافتا انگلیس
* خرس نقره‌ای جشنواره‌ برلین در سال ۱۹۷۵
* جایزه‌ فیپرشی جشنواره‌ کن در سال ۱۹۸۵ برای «رز بنفش قاهره»
* دو جایزه‌ بهترین فیلم خارجی از جوایز سزار فرانسه برای «منهتن» و «رز بنفش قاهره»
* جایزه‌ بهترین فیلم‌نامه از گلدن گلوب برای «رز بنفش قاهره» در سال ۱۹۸۶
* جایزه بهترین فیلم اروپایی از جوایز گویا اسپانیا در سال ۲۰۰۶ برای «امتیاز نهایی»
* شیر طلای افتخاری جشنواره‌ ونیز در سال ۱۹۹۵
* جایزه‌ یک عمر دستاورد سینمایی از جشنواره‌ سن‌سباستین در سال ۲۰۰۴ 
 

۴۸۶

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا