خانه / جشنواره / اصغر فرهادی
تبلیغات

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی Reviewed by My on Feb 17Rating:

«”گذشته” جدید ترین ساخته‌ی اصغر فرهادی، یکی از ده فیلم برتر جهان می شود»

روز جمعه ۱۱ ژانویه ۲۰۱۳ فیلمبرداری گذشته تازه‌ترین ساختۀ اصغر فرهادی در فرانسه به پایان رسید. بخش‌هایی از این فیلم در استودیو و بقیۀ آن در لوکیشن‌های طبیعی فیلمبرداری شده که محمود کلاری، یکی از بهترین فیلمبرداران ایران، اصغر فرهادی را همچون فیلم قبلی‌اش جدایی نادر از سیمین یاری داده است.

1487page14-1آخرین ساخته اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی برنده اسکار، احتمالا یکی از ده فیلم برتر سینمای جهان در سال ۲۰۱۳ خواهد بود.

وبسایت فرانسوی «آلوسین»، ده فیلم احتمالی برتر سال ۲۰۱۳ سینمای جهان را فهرست کرده که در این فهرستٰ، فیلم “گذشته”، فیلم در حال ساخت اصغر فرهادی نیز حضور دارد.

فیلمبرداری این فیلم که به زبان فرانسوی خواهد بود از روز هشتم اکتبر، ۱۷ مهر توسط کمپانی ممنتو در پاریس آغاز شده است و تا ۲۲  ژانویه ادامه دارد.

در این باره نوشت: علاوه بر «برنیس بژو» (بازیگر نامزد اسکار و گلدن‌گلوب و برنده‌ی سزار با فیلم «هنرمند») و همچنین «طاهر رحیم» (برنده جایزه سزار با فیلم «پیام‌آور»)، بازیگران دیگری چون «علی مصفا»، «پائولین بورلت»، بازیگر بلژیکی فیلم معروف «زندگی صورتی»، «الیس آگویس»، «ژان جستین» و «بابک کریمی» در این فیلم مقابل دوربین محمود کلاری رفته‌اند.

کلود لنوار هفتاد و دو ساله که سابقه طراحی صحنه سه فیلم “قرمز” ،”ابی”و”سفید” کریستف کیشلوفسکی را در کارنامه خود دارد طراحی صحنه ” گذشته ” را انجام می‌دهد.
علاوه بر ممنتوفیلمز، تلویزیون کانال ۳ فرانسه، شرکت بیم ایتالیا و شبکۀ کانال پلوس از سرمایه‌گذاران و مرکز ملی سینمای فرانسه و شهرداری پاریس نیز از حامیان مالی فیلم هستند.32-04[1]
همچنین فیلم «استاد» ساخته پائول توماس اندرسون، «جانگوی آزادشده» ساخته کوئنتین تارانتینو، «جان‌سخت: یک روز خوب برای مرگ» ساخته جان مور، «نینفومانیاس» ساخته لارس فون تریر، «موبیوس» ساخته اریک روهانت، «منفور زمین» ساخته میشل گُندری، «مرد آهنی ۳» ساخته شان بلک، «فقط خدا می‌بخشد» ساخته «ویندینگ زمن» و «آکادمی غول» ساخته دن اسکانلن دیگر فیلم‌های برتر سال ۲۰۱۳ حاضر در این فهرست هستند.
داستان فیلم هنوز در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته، اما خیلی‌ها را کنجکاو کرده که بدانند این کارگردان در اولین فیلم خود در خارج از ایران دقیقاً چه موضوعی را انتخاب کرده و ماجرای کامل آن چیست. اگر چه گفته می‌شود گذشته یک فیلم اجتماعی با تعلیق‌های گیراست.
فیلم «گذشته» ششمین ساخته اصغر فرهادی که این روزها توسط «ژولیت ولفلنگ» (تدوین‌گر غالب اثار ژاک اودیار ) در حال تدوین است طبق اعلام تهیه کننده فیلم در ماه می (اردیبهشت ماه) همزمان در کشورهای اروپایی اکران خود را آغاز کرد.

اصغر فرهادی سال گذشته میلادی با “جدایی نادر از سیمین” اسکار بهترین فیلم خارجی را گرفت. این اولین اسکار تاریخ سینمای ایران است.

سامان محامی

۶۹۴

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا