خانه / فیلم و سینما / به اسم کوروش افتخار می کنیم / یک گفتگو با کارگردان “کوروش کبیر”
تبلیغات

به اسم کوروش افتخار می کنیم / یک گفتگو با کارگردان “کوروش کبیر”

به اسم کوروش افتخار می کنیم / یک گفتگو با کارگردان "کوروش کبیر"Reviewed by اینفوفا on Apr 11Rating:

مسعود جعفری جوزانی کارگردان فیلم این‌گونه از کوروش به «ایران» می گوید.مسعود جعفری جوزانی

 

پیشنهاد ساخت فیلم کوروش چه زمان مطرح شد و چگونه شد که شما قبول کردید دراین فیلم، آن هم در نقش فیلمنامه نویس و کارگردان حضور داشته باشید؟

مسعود جعفری جوزانی: هر اسمی حکمتی دارد، به محض شنیدن هر نام احساس خاصی در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود؛ اسم کوروش از اسامی است که هر ایرانی به محض شنیدن آن احساس افتخار می‌کند. طبیعی است بنده به عنوان یک فیلمساز همیشه آروزیم بوده کارگردان چنین فیلمی باشم.

از کودکی مانند هر ایرانی به اسم کوروش فکر کردم، ‌با آن رویا بافتم،‌ اندیشیدیم در واقع بخشی از هویت من است.

تحقیقات این فیلم برگرفته از چه منابعی است؟

تقریباً هر کتاب و مقاله و زبان و انگلیسی، توسط پژوهش گران ایرانی و خارجی در تمام دنیا در دوسال گذشته مورد توجه تیم مطالعه و تحقیق این فیلم بوده است و پیش‌برداری شده، از نظر محتوایی هم به ترجمه استوانه کوروش به وسیله شاهرخ رزمجو فرزند هنرمند کم نظیر ایران خانم ژاله علو که این استوانه را به فارسی برگردانده است توجه شده و بد نیست بگویم که خانم علو یکی از نقش‌های اصلی این فیلم را نیز نقش‌آفرینی خواهد کرد… در پردازش قصه فیلمنامه از سیرک کبیر نوشته گزن تن بیشتر برداشت شده است زیرا از نظر تاریخی قدیمی‌ترین اثری است که درباره کوروش نوشته شده و البته این مورخ نخستین فردی است که افکار و اندیشه کوروش کبیر را از مرزهای ایران با تحقیقاتش خارج کرده و به غرب برده؛ به جایی که از کوروش کم می‌گویند چون می‌دانند که بزرگ است و بزرگ جای گرفتن او در ذهن غربیان یعنی ایران بزرگ و ارزشمند است و آنان این را زیاد نمی‌خواهند….

چرا تاکنون امضای نهایی پروانه ساخت این فیلم از سوی وزارت ارشاد صادر نشده است؟

این را باید از مسئولان وزارت ارشاد بپرسید که بهتر است از همین جا سوال را مطرح کنید که چرا؟ چرا وقتی همه دنیا با یاوه‌سازی از ایران سعی در تخریب ایران و ایرانی دارند ما داشته‌هایمان را با تعلل برای ساخت فیلم امضا می‌کنیم و چرا این‌همه تعلل که باید ساخت و شاید اصلاً برای ساختن دیر هم شده است، باید این‌گونه فیلم‌ها را آنقدر بسازیم و به دنیا انتشار دهیم تا هیچ فیلمسازی قدرت دروغ‌سازی از ایران را چه ایران کنونی چه باستانی نداشته باشد.

درخصوص انتخاب بازیگران اندیشه شده است؟ و حدوداً چه تعداد بازیگر دراین فیلم در نقش‌های اصلی خواهند بود؟

نقش کوروش پیش از ساخته شدن انتخاب نشده ولی درکل کشور برای دیگر بازیگران نقش‌های دیگر فیلم در حال تست‌گیری هستیم و تا کلید خوردن آغاز فیلمبرداری تصمیم داریم هویت نقش کوروش را بیان نکنیم.

چقدر ساخت این‌گونه فیلم‌ها با نگاه ساخت زندگینامه افرادی همچون کوروش برای امروز ایران، ایرانیان، کودکان ما که اسطوره‌هایشان بنتن، مرد عنکبوتی و… شده است که تخیلی هستند با وجود داشتن رستم و سهراب و فرهاد حقیقی ایرانی از واجبات است؟

یک فرد کیست؟ یک انسان کیست؟ فرآورده تاریخی یک جامعه است، خصایص یک جامعه است، حاصل تاریخ است به این دلیل است که می‌گویم هر اسمی حکمت است، اسم‌ها با خود انرژی مثبت و منفی همراه دارند و نام کوروش از اسامی است که در کل جهان یک انرژی مثبت ایجاد می‌کند، ساخت این فیلم لازم است و تاثیر ژرف برای نشان دادن ایران به جهان دارد.

لوکیشن‌های فیلم در ایران است یا خارج ایران و چه مدت زمان ساخت فیلم را برآورد می‌کنید؟

بیشتر لوکیشن‌ها در ایران است ولی شماری لوکیشن در ترکیه و هندوستان به دلیل تنوع و جنس رنگ کوه و تنوع محیطی احتیاج است که مدنظر قرار گرفته است.

نام کوروش را که می‌شنوید چه حسی در شما برانگیخته می‌شود؟

حس غرور ملی، معنای «ابرمرد» برایم مفهوم می‌یابد.

 

۴۴۲

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا