خانه / اسلاید / آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟
تبلیغات

آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟

آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟Reviewed by My on Aug 8Rating:

نیما ارکانی حامد دانشمند ایرانی Arkani-Hamed_Nima_color_AK

نیما ارکانی حامد دانشمند ایرانی است که در سال یکهزار و سیصد و پنجاه و یک در آمریکا چشم به جهان گشود. پدر و مادر او ایرانی  و هر دو فیزیکدان هستند. نیما ارکانی حامد مدرک لیسانس خود را در ریاضی و فیزیک از دانشگاه تورنتو در سال یکهزار و سیصد و هفتاد و دو گرفته و پس از آن دکترا را در سال یکهزار و سیصد و هفتاد و شش از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافت کرده است.
نیما ارکانی حامد فیزیکدان ایرانی در زمینه فیزیک ذره‌ای و نظریه ریسمان کاربردی است. دانشمند جوان ایرانی که  با تصدی بر کرسی استادی دانشگاه پرینستون ـ جایگاهی که پس از انیشتین  در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد ـ دنیا را با این سوال مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟
پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس  که با هزینه بالغ بر پنج  میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش‌ها را بر عهده داشته باشد. تلاش نظریه ابر ریسمان که اخیرا اعلام شده، در این است که توضیح دهد ذرات، کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند بلکه حلقه های مرتعشی که ریسمان نامیده می شوند، کوچکترین بخش به حساب می آیند. دکتر ارکانی با تکمیل این نظریه عقیده دارد که این ریسمان ها در یازده بعد در حال ارتعاش هستند که ما فقط سه بعد از آن را می توانیم مشاهده کنیم، وجود بعد دیگری هم به نام بعد زمان به اثبات رسیده و تا به امروز در مورد هفت بعد دیگر توضیح کاملی ارائه نشده است. نیما ارکانی حامد به همراه دو فیزیک دان دیگر به نام های دیموپلوس و والی در مورد این ابعاد نظریه ای ارائه کرده اند که می گوید این ابعاد بزرگتر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می شود و از آن جایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر می گذارد، قابل دیدن نیستند.
نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد تمام وقت موسسه مطالعات پیشرفته است. پدر وی نیز جعفر ارکانی‌ حامد در حال حاضر استاد دانشگاه مک گیل کانادا در رشته ژئوفیزیک است.
نیما ارکانی‌حامد در بیست و سومین دورهٔ کنفرانس فیزیک سُلوی در سال یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار جزء دعوت‌شدگان به این کنفرانس بود. او در سال یکهزار و سیصد و نود و یک  به دلیل کار بر روی هیگز کوچک موفق به دریافت جایزه فیزیک بنیادی شد. وی همچنین سی و دومین نفر در لیست صد نابغه ی زنده ی دنیا می باشد.

سامان محامی

۶۸۷

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا