خانه / اسلاید / همه آنچه که از جشنواره فیلم دانشجویی«نهال» باید بدانید/ دبیری که با ثبت نام و از میان داشجویان برگزیده شد!
تبلیغات

همه آنچه که از جشنواره فیلم دانشجویی«نهال» باید بدانید/ دبیری که با ثبت نام و از میان داشجویان برگزیده شد!

همه آنچه که از جشنواره فیلم دانشجویی«نهال» باید بدانید/ دبیری که با ثبت نام و از میان داشجویان برگزیده شد!Reviewed by اینفوفا on May 22Rating:

یازدهمین جشنواره فیلم دانشجویی نهال امسال با ساز و کار جدید و تنها با ۱۲ میلیون تومان بودجه برگزار می شود113118

به گزارش اینفوفارسی ، نشست خبری یازدهمین جشنواره فیلم دانشجویی نهال عصر امروز در تالار ایوان شمس برگزار شد.

بنا بر این گزارش، مسعود سفلایی مدیر گروه سینمایی دانشکده هنر در ابتدای نشست گفت: جشنواره نهال عملاً جشنواره دانشجویی است و سابقه‌اش به سال ۸۲ باز می‌گردد که توسط دانشجویان فرهنگ و هنر پایه‌گذاری شد. ماهیت اصلی این جشنواره دانشجویی بودن آن است.

وی افزود: دانشگاه‌ هنر از مهمترین دانشگاه‌های کشور است و سعی کرده از جشنواره نهال به نحو احسنت حمایت کند. به لطف نهادهای این دوره امیدواریم بتوانیم جشنواره متفاوت پربارتر را ارائه دهیم.

مدیر گروه سینمای دانشکده هنر در ادامه با اشاره به جشنواره فیلم کوتاه نهال عنوان کرد: این جشنواره جدایی از ویژگی دانشجویی بودنش طی این دوره سعی کرده نوع نمایش فیلم‌ها را به گونه برنامه‌ریزی کند که فیلم‌هایی که در جشنواره‌های دیگر دیده نشده‌اند در این جشنواره دیده شوند.

سفلایی با اشاره به انتخاب فیلم‌های راه یافته به یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال خاطرنشان کرد: انتخاب فیلم‌ها با سایر انتخاب‌های جشنواره‌های دیگر تفاوت خاصی دارد در این چند دوره تأکید بوده که نگاه هیأت انتخاب به گونه‌ای باشد که آثار کمتر دیده شده بیشتر دیده شود و این مورد به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که حق فیلم‌های خوب ضایع نشود.

ilهمچنین علیرضا اسفندیارنژاد دبیر انجمن علمی سینمای دانشگاه هنر تهران با اشاره به ویژگی هایی جشنواره نهال گفت: یکی از مهمترین ویژگی های این جشنواره سازوکار انتخاب جدید است به این صورت که از میان دانشجویان علاقمند به دبیری جشنواره نهال ثبت نام به عمل می آید و پس از طی فرایندی به یک انتخاب درون دانشگاهی می رسیم. امسال هم از میان دانشجویان سال دومی، علیرضا قاسمی به عنوان دبیر جشنواره انتخاب شد.

بنا بر این گزارش سپس قاسمی دبیر این جشنواره با اشاره به بخشهای مختلف جشنواره فیلم ‌کوتاه دانشجویی نهال گفت: جشنواره فیلم نهال در ۴ بخش فیلم می‌پذیرد البته بخش فیلم‌های نیمه بلند به عنوان یک کاراکتر جدید امسال به این جشنواره اضافه شده است.

وی در ادامه از مسعود سفلایی، علی روحانی مدیر گروه هنر دانشکده سوره، مهدی رحمانی فیلمساز و مهدی حدادی عکاس و تصویربردار به عنوان هیأت انتخاب یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال یاد شد.

قاسمی با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل کامران شیردل همزمان با اختتامیه این جشنواره گفت: برنامه تجلیل از آقای شیردل در اختتامیه این جشنواره قرار گرفته است و ما برای دعوت از ایشان زحمت زیادی کشیدیم تا بتوانیم ایشان را دعوت کنیم و از وقتی فهمیدند ما دانشجو هستیم خیلی از این موضوع استقبال کردند و با ما همکاری‌های زیادی داشتند.

دبیر یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال در ادامه از انتخاب ۹۰ فیلم از بین ۵۰۰ فیلم ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره خبر داد و گفت: معیار ما برای انتخاب این فیلمها فرم و محتوا است و هیأت انتخاب استانداردها را بررسی می‌کند و در مراحل دیگر به بررسی تدوین، دکوپاژ، تصویربرداری و موارد دیگر فیلم توجه می‌کند و آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

قاسمی با اشاره به آثار راه یافته به این جشنواره گفت: از میان آثار رسیده ۴۲ فیلم در بخش انیمیشن، ۱۰۲ فیلم در بخش تجربی، ۱۷۴ فیلم در بخش داستانی، ۷۷ فیلم در بخش فیلمهای دانشجویان سال اولی نمایش داده خواهد شد همچنین قرار است ۶۴ فیلم مستند و ۲۳ فیلم نیمه بلند به نمایش درآوریم.

وی از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان حامی اصلی برگزاری این جشنواره یاد کرد و تأکید کرد. امسال با همت مرکز گسترش مبلغ تندیس‌های اهدایی یک میلیون تومان و مبلغ دیپلم‌های افتخار ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

قاسمی تاکید کرد: مراسم افتتاحیه این جشنواره در تاریخ سوم خرداد در تالار ایوان شمس از ساعت ۱۷ تا ۲۱ خواهد بود و از فردای آن روز نمایش فیلم ها را به طور موازی در  دو سالن اشراق در دانشگاه هنر و سالن نمایش سیف الله داد در خانه سینما داریم.

دبیر یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال بودجه برگزاری این جشنواره را ۱۲ میلیون تومان اعلام کرد و افزود:‌ در دوره‌های قبلی همین مبلغ را هم نداشتیم و این ۱۲ میلیون تومان هم از طرف خود معاونت فرهنگی دانشگاه تامین می‌شود.

در پایان این نشست امین مختاری مسئول کارگاه آموزشی یازدهمین جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال با اشاره به برگزاری این کارگاهها گفت: یکی از اهداف جشنواره دانشجویی نهال بحث آموزش بوده است. در همین راستا سعی کردیم کارگاههای این دوره از جشنواره به شکل جدی تر برگزار شود.

وی افزود: برای انتخاب سرفصل ها در ابتدا نظرسنجی در دو مرحله انجام دادیم. در مرحله اول  از دانشجویان خواستیم سرفصل های پیشنهادی خود را برای برگزاری کارگاه ارائه دهند و در مرحله دوم این سرفصل ها را  به سینماگرانی که قرار بود به عنوان مدرس در کارگاههای این دوره از جشنواره حضور داشته باشند ارائه کردیم و در نهایت قرار شد هایده صفی یاری کارگاه تدوین، فرزاد موتمن و شهاب رضویان کارگاه کارگردانی، حسن شبانکاره کارگاه صدا، مهرداد اسکویی کارگاه مستند، امیر مهران کارگاه انیمیشن، صالح نجفی کارگاه تئوری فیلم و فرخ مجیدی کارگاه فیلمبرداری را برگزار کنند.

در پایان این نشست از پوستر یازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی که علی عزیزی آن را طراحی کرده است رونمایی شد.

۳۲۷

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا