خانه / هنرهای تجسمی / پوسترهای کپی برابر اصلی که جایزه هم می‌گیرند!
تبلیغات

پوسترهای کپی برابر اصلی که جایزه هم می‌گیرند!

پوسترهای كپی برابر اصلی كه جایزه هم می‌گیرند!Reviewed by My on Jul 10Rating:

پس از کپی‌برداری از نام فیلم‌ها و تقلید مو به موی برخی سکانس‌های خارجی در فیلم‌های ایرانی، مدت‌هاست که در سینمای ایران با پدیده پوسترهای عینا کپی شده روبه‌رو می‌شویم.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، طراحی پوسترهای تبلیغاتی برای فیلم های ایرانی هم پس از کپی از نام فیلم‌ها، استفاده از سکانس‌های فیلم‌ها و تقلید موبه موی صحنه‌ها، یکی دیگر از مواردی است که درآن کپی برداری بدون دلیل و تقریبا برابر اصل! از نمونه‌های غربی صورت می‌گیرد.به طوری که کلیه طراحی، رنگ‌ها، جزئیات طرح، آیتم های گرافیکی و حتی فیلترهای گرافیکی استفاده شده با نمونه خارجی آن مو نمی‌زند و درکل بهتر است گفته شود از همان پوستر استفاده می شود فقط نام فیلم و مشخصات آن و عکس های بازیگران تغییر داده می‌شود.

خبرگزاری سینمای ایران (سینماپرس) در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشته است: با یک بررسی اجمالی و تاملی کوتاه کاملا محرز است که هیچ دلیل خاصی برای این کپی‌برداری طنزگونه وجود ندارد. نه طرح ها آنچنان دست نیافتنی ومنحصر به فردند که اگر بودند چنان شهرت می یافتند که دیگر نتوان اینچنین مورد بهره‌برداری قرار گیرند و نه تقلید بی‌کم‌وکاست درچنین موضوعی می‌تواند دلیل قابل توجه و موجهی داشته باشد.تنها دلیلی که به نظر می‌رسد فرصت‌طلبی و بهره بردن از عدم اطلاع مراجع ذی‌ربط از وجود چنین پوسترهایی است.

این پدیده درحالی صورت می‌گیرد که گرایش به تحصیل آکادمیک گرافیک و تبلیغات و فعالیت شرکت های تبلیغاتی درزمینه طراحی پوستر، تیزر و بنر و… درسال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و تعداد قابل توجهی ازفرصت‌های بازار کار و رشته‌های دانشگاهی هم‌اکنون پذیرای علاقه مدان به امور تبلیغی است. در همین سال‌ها هم اثبات شده است که ذهن تبلیغاتی ایرانیان در برخی موارد چیزی که کم ندارد هیچ به نبوغ هم نزدیک است.

پوسترهای نشان داده شده تنها نمونه‌هایی از این رویه هستند و قطعا نمونه‌های متعدد دیگری هم وجود دارد.
نکته جالب توجه آنجا روی می‌دهد که برخی از این پوسترها در جشنواره‌های داخلی مانند فجر هم حائز رتبه شده و جایزه دریافت کرده‌اند!

۴۱۸

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا