خانه / فیلم و سینما / طراح صحنه و لباس سینمای ایران از دنیا رفت
تبلیغات

طراح صحنه و لباس سینمای ایران از دنیا رفت

طراح صحنه و لباس سینمای ایران از دنیا رفتReviewed by عسل دولتیاری on Jul 10Rating:
فرهاد فارسی ـ طراح صحنه و لباس سینمای ایران ـ در سن ۵۹ سالگی از دنیا رفت.
غلامرضا نامی از طراحان صحنه سینمای ایران و یکی از همکاران و دوستان فرهاد فارسی در گفت‌وگویی با خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: او یکی از آرتیست‌ترین طراحان سینما بود که کارهایش از لحاظ هنری قابل تامل بود.
 وی با اظهار تاسف از درگذشت فرهاد فارسی گفت: او انسان بسیار خوب و رئوفی بود و روحیه آرتیستی زیادی داشت که این در کارهایش نمود داشت.
نامی خاطرنشان کرد: این اواخر بیش از سه سال مشغول کار تحقیقاتی بر روی فیلم «روز رستاخیز» احمدرضا درویش بود که متاسفانه کنار گذاشته شد و این ضربه روحی شدیدی برایش بود و او را در مقابل بیماری‌اش ناتوان کرد.
 نامی ادامه داد: زنده‌یاد فارسی از بیماری سرطان روده رنج می‌برد که معده‌اش هم درگیر این بیماری شد و در یک ماه اخیر برای درمان در سوئد اقامت داشت که در همانجا به دیار باقی شتافت و قرار است در همانجا به خاک سپرده شود. وی از برگزاری مراسمی از سوی انجمن طراحان صحنه برای این هنرمند فقید خبر داد.
 به گزارش ایسنا،فرهاد (حسن) فارسی فارغ التحصیل رشته طراحی صحنه و لباس از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران ‌، فارغ التحصیل آکادمی لباس رم، همکاری در طراحی صحنه فیلم‌های «لاتراویاتا» فرانکو زفیره‌لی،‌ «نوستالژیا» آندری تارکوفسکی، «کشتی به راهش ادامه می‌دهد» فدریکو فلینی، «روزی روزگاری در آمریکا» سرجئو لئونه را در کارنامه‌ی فعالیت بین‌المللی‌اش داشته است.
 فرهاد فارسی متولد ۱۳۲۹ اصفهان بود و در سینمای ایران فعالیتش را با طراح صحنه‌ی فیلم «چریکه تارا» بهرام بیضایی آغاز کرد و به عنوان طراح صحنه و لباس فیلم‌های «حاجی واشنگتن‌» علی حاتمی ‌،«دستفروش» «بوعلی‌سینا» کیهان رهگذر، ‌، «پرده‌آخر» واروژ کریم مسیحی‌، «ناصر الدین شاه آکتور سینما»‌، «تماس شیطانی» حسن قلی‌زاده، ‌، «روسری آبی» رخشان بنی‌اعتماد‌، «عشق گمشده» سعید اسدی، «یک بوس کوچولو» بهمن فرمان‌آرا، «آسمان پرستاره» حسن قلی‌زاده و… همکاری داشت.
این هنرمند برای طراحی صحنه دو فیلم «پرده آخر» و «ناصر شاه آکتور سینما» سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فیلم فجر را در دو دوره دریافت کرد.
 

۳۸۰

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا