خانه / گفتگو / بهنام صفوی: در آلبوم «معجزه» قطعاتی داریم که قابلیت هیت شدن دارند
تبلیغات

بهنام صفوی: در آلبوم «معجزه» قطعاتی داریم که قابلیت هیت شدن دارند

بهنام صفوی: در آلبوم «معجزه» قطعاتی داریم که قابلیت هیت شدن دارندReviewed by اینفوفا on Apr 17Rating: 3.5

بهنام صفوی درباره این صحبت که بعضی‌ها اعتقاد داشتند او مسائل مربوط به بیماری خود را بزرگ جلوه داده گفت:«واقعا هیچ دلیلی نداشت که من بخواهم یک بیماری ساختگی برای خودم درست کنم یا مسائل را بزرگتر جلوه دهم چون همه شواهد و مدارک نظیر پزشک معالج و فیلم‌های جراحی موجود است. از ابتدا دوست نداشتم این مسئله را رسانه‌ای کنم. من از دو سال و نیم قبل متوجه شدم که با مسئله‌ای به نام تومور مغزی روبه‌رو هستم. خیلی‌ها گفتند که چرا آن زمان عنوان نشد ولی سلیقه و تفکر شخصی من این بود که نمی‌خواستم از این زاویه وارد عرصه کاری‌ام بشوم. سعی کردم خیلی شخصی با این قصه دست و پنجه نرم کنم. دو سال و نیم را به این شکل طی کردیم و در طول این مدت همسر و پدر و مادرم در جریان بودند. بعدا هم رهبر ارکستر من در جریان قرار گرفت ولی هیچ وقت رسانه‌ای نکردم. تا اینکه به عمل جراحی رسید و برای جلوگیری از پرداختن بعضی‌ از رسانه‌ها و کسانی که در فضای مجازی فعالیت دارند و برای جلوگیری از ایجاد شایعات بیشتر، ترجیح دادم خودم صحبت‌هایی را مطرح کنم و اصل قصه را توضیح دهم. این اتفاق هم به گونه‌ای رخ داد و این قصه رسانه‌ای شد. ۲۸ تیرماه عمل جراحی انجام شد و عمل سنگینی هم بود اما روحیه کمک کرد همه چیز حفظ شود و تا الان هم خیلی خوب کارها را دنبال کردیم.»photo_2016-04-17_13-00-57

 • *«مرتضی پاشایی» را قلباً دوست دارم*

او سپس برای‌ اولین‌بار توضیحاتی را درباره یکی از مصاحبه‌های گذشته خود مطرح کرد که در آن نام زنده‌یاد «مرتضی پاشایی» به میان آمده و حواشی از سوی طرفداران آن خواننده فقید به وجود آمده بود:«من مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها داشتم و پس از آن حواشی به وجود آمد. «مرتضی پاشایی» را قلباً دوست دارم. همه ایرانیان خلوص نیت و پاکی صدای او را از عمق قلبش حس می‌کردند و خود من و طرفدارانش هم همین حس را داریم و دوستش داریم. او یکی از خوانندگانی است که همیشه صدا و کارهایش بخشی از موسیقی پاپ خواهد بود و در این شکی نیست. من حس کردم که باید کمی جنبه خودمان را کلا سعی کنیم در قالب مصاحبه‌ها و صحبت‌هایی که در فضای مجازی می‌شود را بالا ببریم و به نکته اصلی اشاره کنیم. من هیچ وقت نگفتم که مرتضی را نمی‌شناختم و اصلا چنین موضوعی بی‌خود است و از زمانی که با کارهایش آشنا شدم از صدا و آثارش لذت بردم و تاریخ این آشنایی من با آثار او مهم نیست. ارتباط دوستی با هم نداشتیم ولی در دورانی که در بیمارستان بستری بودند به همراه دوستانم به بیمارستان رفتیم و او را از نزدیک دیدیم و چقدر هم برخوردش با من خوب بود. خواهش می‌کنم که برخی دوستان اندک سوءاستفاده و برداشت منفی نداشته باشند. شیطنت رسانه‌ای هم مهم بود و تیتری هم که نوشتند التهاب برانگیز بود و شاید من هم اگر جای مخاطب بودم در همان لحظه اول تصمیم عجولانه می‌گرفتم. آن تیتر بد بود و من نگفتم که او را نمی‌شناختم. من گفتم از زمانی که کار مرتضی را شنیدم و این زمان هر موقعی می‌توانست باشد.»

صفوی در پاسخ به این سوال که آیا بیماری باعث می‌شود توجهات نسبت به یک خواننده بیشتر شود چنین اعتقادی داشت:«اصولا وقتی حاشیه‌ای گریبانگیر خواننده‌ای می‌شود توجهات بیشتر می‌شود. ولی در قصه من چیزی که وجود داشت، انرژی و لطف و بیکران همه مردم و مخصوصا هوادارانم بود. در آن روزهایی که در بیمارستان بستری بودم جمعی از هواداران به صورت شبانه‌روزی می‌آمدند و در آنجا حضور داشتند. زمانی که بیهوش بودم هم آنها در بیمارستان حضور داشتند و نمی‌دانم که چگونه باید تشکر کنم. من از این زاویه نگاه می‌کنم و قطعا این اتفاقات رخ داد که من هم حال خوبی پیدا کردم.»

 • *آن تکه از مغزم که با آن حس پیری می‌کردم را برداشتند!*

البته او نظر جالبی هم درباره تغییر ظاهر و استایلش طی ماه‌های اخیر داشت:« حس می‌کنم پس از بیماری‌ام جوان‌تر شده‌ام و آن تکه از مغزم که با آن حس پیری می‌کردم را برداشتند! تغییر ظاهر و استایل من به روحیه خودم باز می‌گشت و به دلیل شیمی‌درمانی و رادیوتراپی که داشتم کلا همه چیز را تغییر دادم و تصمیم گرفتم که اینگونه باشم. روحیه خودم هم بهتر است. این کلاه هم ایده خودم بود و قبل از برخی دوستان از آن استفاده می‌کردم.»
خواننده آلبوم «فوق‌العاده» در توضیح تور کنسرت‌هایی که پاییز و زمستان سال گذشته و پس از عمل جراحی خود برگزار کرده بود هم گفت:«من یک رزومه مختصری در موسیقی دارم و فعالیت‌هایم از سال ۸۵ شروع شده و کنسرت‌هایی که برگزار کردم از سال ۹۰ به بعد بوده است. این اتفاق بیماری هم در سال ۹۴ برای من رخ داد. اگر بهنام صفوی قبل از سال ۹۴ یک کنسرت برگزار می‌کرد این صحبت‌ها کاملا درست بود. تا قبل از آن سه آلبوم منتشر کرده بودم و بیش از بیست یا سی کنسرت در برج میلاد و سالن میلاد نمایشگاه برگزار کردم. تورهایی هم در شهرستان‌ها داشتم و شاید تعداد این اجراها از صد یا دویست اجرا تجاوز کند. قراردادهای کنسرت‌های من طبق روال کاری خودم بود و قرارداد اجراهای تهران من به پیش از اعلام رسانه‌ای بیماری‌ام بازمی‌گردد. با شرکت «اکسیر نوین» به مدیریت آقای «محمدرضا خانزاده» قرارداد امضا کردم و قرارداد اجراهای شهرستان و خارج از کشور هم با شرکت «آرکا ویژن» منعقد شده بود. هیچکدام از این موارد تاییدی روی این صحبت‌ها نیست.»

 • *بهترین لحظه برای من زمان انتشار آلبوم معجزه است*

او صحبت‌هایش درباره آلبوم را هم اینگونه آغاز کرد:«قسمت خوب گفتگوی ما درباره آلبوم است. اواسط کار بر روی آلبوم «معجزه» با اتفاقات عمل جراحی مقارن شد و کمی هم بدقول شدم. اما آنقدر ابراز همدردی و درک از طرف مخاطبانم بالا بود که همیشه می‌گفتند اصلا آلبوم مهم نیست و حال خودت خوب شود. این انرژی را از آنها دریافت کردم و توانستم کار را به پایان برسانم. همین امروز که گفتگو را انجام می‌دهیم کارهای نهایی آلبوم انجام شده و کارهای تهیه‌کنندگی و تولید آن توسط شرکت اکسیر نوین و آقای خانزاده انجام شده است. فکر می‌کنم نهایتا تا هفته اول یا دهه اول اردیبهشت ماه این آلبوم آماده انتشار باشد و در اختیار مردم قرار بگیرد. امیدوارم کارها را دوست داشته باشند و خودم تمام انرژی‌ام را روی این کارها گذاشتم. بهترین لحظه برای من زمان انتشار آلبوم معجزه است.»

آخرین تغییرات در عوامل تولید و تعداد قطعات مجموعه جدید بهنام صفوی هم به روایت او اینگونه است:«آلبوم معجزه سیزده قطعه دارد و دوستان عزیزی از دو سال قبل در بخش ترانه، ملودی و تنظیم این آلبوم زحمت کشیدند و کمک کردند تا کارها به سرانجام برسد. آقای «روزبه بمانی» یکی از دوستانی است که دو ترانه در آلبوم معجزه دارد. ترانه معجزه هم از سروده‌های ایشان است. دوستانی مثل «حسین غیاثی» نازنین، «محمد کاظمی»، «مریم اسدی» و دکتر «افشین یداللهی» که همیشه از لحاظ فنی کنار من بود و در کارها کمک کرد سایر عزیزانی هستند که در بخش ترانه‌های این مجموعه حضور دارند. «امین بامشاد» عزیز هم یک ترانه در آلبوم دارد. همیشه ملودی‌ها را خودم می‌گفتم اما در این مجموعه «بهنام کریمی» و «محمد کاظمی» و «فرشید ادهمی» عزیز هم ملودی دارند. در بخش تنظیم‌ها «بهروز صفاریان» عزیز خیلی کمک کرد و همکاری که در این آلبوم داشتیم خوشحال هستم. «معین راهبر» مثل یک برادر کنار من بود و تنظیم قطعه معجزه هم اثر او است. «مهران عباسی»، «حامد برادران» و «آرون حسینی» سایر دوستان تنظیم‌کننده من در آلبوم هستند. «غلامرضا صادقی» هم حسابش برای من ویژه و جدا است زیرا هم دوست من است و هم اینکه در مراحل بیماری‌ام، هر روز ساعت هفت صبح به خانه ما می‌آمد و با او می‌رفتم و کارهای پرتودرمانی را انجام می‌دادم. واقعا یک ماه هر روز این کار را کرد و دوستی خود را ثابت کرد و شرمنده و مدیون او هستم و از این طریق تشکر می‌کنم. در برهه‌ای که من مشغول نهایی‌کردن آثار بودم «میلاد ترابی» عزیز پدر خودشان را از دست دادند و از لحاظ روحی در شرایط خوبی قرار نداشتند. قطعه‌ای که قرار بود او تنظیم کند یک کار انرژیک بود و به همین دلیل او نیاز داشت که با فراغ بال کار را انجام دهد. با خود میلاد صحبت کردم و به این نتیجه رسیدم که تغییر گزینه بدهم. از همین‌جا مجددا به میلاد عزیز تسلیت می‌گویم و برایش آرزوی صبر دارم.»

یکی از حواشی آلبوم معجزه به «بهروز صفاریان» مربوط می‌شود و اینکه ظاهرا او تمایلی مبنی بر همکاری با یکی از عوامل تولید آلبوم را نداشته که بهنام صفوی درباره این مساله هم گفت:«زمانی که کاری را مخصوصا برای تنظیم به کسی می‌سپارم سعی می‌کنم آنطور که راحت است کار خود را انجام دهد و کاملا از دید حرفه‌ای جلو برود. توسط بهنام کریمی عزیز با بهروز صفاریان صحبت کردم و این صحبت‌ها مطرح شد. به او گفتم هر طور که دوست دارم جلو برود و من ترانه را می‌بینم و یک نظر جمعی مطرح می‌کنیم و به توافق می‌رسیم و کار را به صورت تیمی انجام می‌دهیم. همینطور هم شد و قطعه «کافیه» با تنظیم بهروز صفاریان و ترانه روزبه بمانی بدون حاشیه جلو رفت و ساخته شد و سرآلبومی ما است.»

 • *قطعه مگاهیت «عشق من باش» کار من را سخت کرد*

موضوع بعدی راجع به قطعه هیت «عشق من باش» بود و اینکه در آلبوم‌های بعدی قطعاتی نظیر «آرامش» یا «فوق‌العاده» هم شنیده شدند اما در این مقیاس نبودند. که خواننده معجزه این توضیحات را مطرح کرد:«مردم راجع به هر آلبوم تصمیم می‌گیرند و هر چیزی که مردم راجع به آن تصمیم بگیرند درست است. «سیروان خسروی» قطب خیلی خوبی است و همه ما قبول داریم که یکی از تنظیم‌کنندگان خوب کشورمان است. به غیر از اینکه سیروان از دوستان خوب من است، همیشه به کارهایی که با هم انجام دادیم و کارهای دیگر لطف داشته است. در آلبوم «عشق من باش» قطعه مگاهیت «عشق من باش» منتشر شد و کار من را سخت کرد. آن تیر در آلبوم اول به جایی زده شد که کار را در ادامه سخت کرد. آن اثر به قدری همه‌گیر شد که تلاش کردیم در ادامه نگرش مفصل‌تری داشته باشیم. از دید من اینگونه نیست که چون عشق من باش خوب بوده پس همه کارها را مثل آن تولید کنیم. من دوست داشتم فضاهای دیگری را تجربه کنم و در آلبوم «آرامش» خود سیروان هم سه یا چهار قطعه را تنظیم کرد. تنظیم‌های خوب او طرفداران خودش را داشت و من هم دوست داشتم. ولی به عنوان مثال در آن مجموعه قطعه «آرامش» نسبت به کارهای دیگر بیشتر شنیده شد که تنظیم آن از خودم بود. در آلبوم «فوق‌العاده» هم سعی کردم زوایای دیگری را ببینم و «کوشان حداد» و محمد کاظمی در آن مجموعه خیلی زحمت کشیدند. خود قطعه «سوءتفاهم» با تنظیم کوشان حداد و آثار دیگر نظیر «فهمید» هرکدام یک سری خصوصیات و مخاطبان خاص خودش را داشت. اما روی آلبوم معجزه خودم تمرکز بیشتری داشتم و شاید حدود ده قطعه از آلبوم جدا و آثار جدید جایگزین آنها شد. چند مرتبه در آلبوم معجزه دگرگونی به وجود آمد و به آنچه که می‌خواستم خدا را شکر رسیدم. در این لحظه از آلبوم معجزه راضی هستم و تک تک قطعات این مجموعه را خودم خیلی دوست دارم.»

او درباره اینکه آیا در آلبوم معجزه هم قطعه هیت دارد گفت:«سوال سختی است. زمانی که عشق من باش را کار کردیم نمی‌دانستیم که چه اتفاقی قرار است برایش رخ دهد ولی برای مگاهیت‌شدن یک قطعه شرایط و عوامل زیادی دست به دست هم می‌دهند. صرفا ارائه کار خوب شاید ملاک نباشد و کارهای خوب زیادی داشتیم که این اتفاق برایشان رخ نداد. عشق من باش قطعه خوبی بود و این اتفاقات هم برایش رخ داد و به دلیل تنظیم و ترانه خوب و صدای من که خوب نبود و تنها نکته منفی کار بود! این قطعه موفق شد. در آلبوم چهارم هم فکر می‌کنم این اتفاق رخ داد و قطعاتی را داریم که چنین خصوصیتی داشته باشند.»

 • *هرچقدر سطح کیفی آثار بالاتر برود برای حال کل موسیقی خوب است*

بهنام صفوی در ادامه با اشاره به  سایر آلبوم‌های بازار اعلام کرد:«آلبوم معجزه از لحاظ کلیت خیلی بهتر است. زیرا معمولا وقتی که خودتان یک اثر را خیلی دوست داشته باشید مخاطبان هم آن اثر را دوست خواهند داشت. امیدوارم مردم معجزه را دوست داشته باشند و بهترین‌ جواب برای زحمات یک آرتیست شنیده‌شدن آثار توسط مردم است.  در مورد بازار امسال موسیقی هم باید بگویم که هرچقدر سطح کیفی آثار بالاتر برود برای حال کل موسیقی خوب است. تا جایی که خبر دارم و حدس می‌زنم این اتفاق در حال رخ دادن است و آلبوم‌های امسال کارهای خوبی است. کارهایی که در حال انتشار هستند این پیش‌بینی و حدس من را قوی‌تر می‌کند و آلبوم معجزه هم بتواند ذهنیتی که من راجع به آن دارم و نقشی که می‌خواهم را ایفا کند.»

در ادامه مباحث به کمبود قطعات هیت در موسیقی ایران طی سال‌های اخیر هم اشاره شد و بهنام صفوی گفت:«نوع عرضه موسیقی عوض شده و این روزها موسیقی مجاز، ماهواره‌ها و زیرزمینی هست. برخی موسیقی‌هایی که از ماهواره پخش می‌شود در یک مقطعی حتی یک ماه هیت شده‌اند. باز هم بحث تکراری رسانه پیش می‌آید و اگر وجود نداشته باشد فرصت ارائه آثار کمتر می‌شود. امیدوارم بتوانیم به زودی رسانه‌ای را داشته باشیم که بتوانیم کارهایمان را عرضه کنیم. من خودم یکی از طرفداران پروپاقرص «محسن چاوشی» از زمان قدیم هستم و از دوستان خوب من هم هست. یکی از کارهای هیتی که این روزها گوش می‌کنیم کاری است که محسن چاوشی و «سینا سرلک» برای سریال «شهرزاد» خوانده‌اند و باید بگویم که کار هیت در حال حاضر داریم.»

 • *۳۱ اردیبهشت؛ کنسرت تهران با معجزه*

این خواننده درباره تغییرات ارکسترش و اولین اجرای خود در تهران با قطعات معجزه گفت:«دررابطه با ارکستر باید از یکی از موزیسین‌های خیلی خوب کشور و یک رفیق دوست‌داشتنی یعنی «مهدی فردی» عزیز که با همدیگر زندگی کردیم تشکر کنم. سعادت آشنایی با مهدی را در سال ۸۶ داشتم و رهبر ارکستر «مجتبی کبیری» و کارهایش را دوست داشتم. اولین کنسرت خودم به تاریخ اردیبهشت سال ۹۰ در برج میلاد با رهبری مهدی فردی عزیز برگزار شد. کنسرت‌های زیادی با همدیگر رفتیم و به تابستان سال ۹۴ رسیدیم. دیدگاه‌ها در موسیقی ممکن در جاهایی متفاوت شود. ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم و در جایی با کمال احترام دیدیم که نمی‌توانیم نظرات خودمان را برای همدیگر تشریح کنیم و به نقطه مشترک برسیم. به این نتیجه رسیدیم که دیگر همکاری نداشته باشیم و این اتفاق در کمال آرامش رخ داد و مشکل خاصی وجود نداشت. سپس گروه جدیدی را برای خودم از ابتدا طراحی کردم و به غیر از سه نوازنده‌ای که قبلا در بند حضور داشتند سایر دوستان عوض شدند. درباره مدیریت برنامه‌ها هم باید بگویم که چند ماه قبل با شرکت آرکا ویژن به مدیریت آقای «محمدرضا فوادی» قراردادی امضا کردم که در واقع مدیریت کارهای شهرستان‌ها و خارج از کشور من را بر عهده دارند. مدیریت کارهای تهران هم بر عهده محمدرضا خانزاده عزیز و شرکت اکسیرنوین است. روز ۳۱ اردیبهشت اولین کنسرت من پس از آلبوم جدید در تهران برگزار می‌شود و کارهای جدید را با گروه جدید برنامه را برگزار می‌کنیم. تهیه‌کننده این برنامه هم شرکت اکسیرنوین و محل برگزاری آن هم سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی است.»

در یکی دیگر از بخش‌های این گفتگو از بهنام صفوی درخواست کردیم که نظر خود را راجع به چند اسمی که ما مطرح می‌کنیم بیان کند:

 • *استاد محمدرضا شجریان

استاد مسلّم آواز ایران هستند. آرزوی بهترین‌ها را برای استاد شجریان دارم و با شنیدن خبری مبنی بر اینکه ایشان حال و احوال خوبی ندارند از خدا خواستم که زودتر بهبود برای ایشان حاصل شود. امیدوارم هرچه زودتر شاهد برگزاری کنسرت استاد شجریان در داخل کشور باشیم و بتوانیم از هنر ناب ایشان که یکی از سرمایه‌های کشورمان است بهره‌مند شویم.

 • *سهراب پورناظری

خانواده «پورناظری» یکی از سرمایه‌های موسیقی کشورمان هستند. پدر ایشان آقای «کیخسرو پورناظری» عزیز و سهراب و تهمورث پورناظری از موزیسین‌های خیلی خوب کشورمان هستند. خودم هم کارهایشان را بعضا دنبال می‌کنم. به غیر از همکاری‌هایی که با «همایون شجریان» در قالب کنسرت‌ها داشتند و پیگیری می‌کردم، فعالیت‌هایشان در قالب آلبوم را هم دوست دارم.

 • *رضا صادقی

«رضا صادقی» یک برادر بامعرفت است که همیشه به من لطف دارد. رضا صادقی یکی از هنرمندانی است که تُن صدا و شخصیت و کارهای او را دوست دارم و یک آنی را در کارهایش می‌بینم. یکی از معدود خوانندگانی که آثارش را در ماشینم گوش می‌دهم، رضا صادقی است.

 • *سیروان خسروی

سیروان خسروی یک دوست خوب و دلسوز و بسیار متخصص در کار خودش است. به خاطر هوش خوب، هنر خوب و پشتکار خوبش به او تبریک می‌گویم. حدود ده سال است که او را می‌شناسم و واقعا تلاشش را دیده‌ام و سیروان به هرجایی که رسیده نصف حق و لیاقت او است. می‌دانم که چقدر استعداد دارد و چقدر برای کارهایش ارزش قائل است و می‌خواهم بگویم بهترین دوست و همراهی است که در ارتباط هستیم.

 • *عماد طالب‌زاده

کارهای «عماد طالب‌زاده» را دوست دارم. پسر خوش قلب و خوش‌چهره است و امیدوارم هرچه زودتر شاهد برگزاری کنسرت و فعالیت‌های رسمی او باشم و بتوانم برایش دست بزنم. درباره همکاری مهدی فردی با عماد هم باید بگویم که خیلی خوشحال شدم. به مهدی هم گفتم که امیدوارم هرچه زودتر موانع برگزاری کنسرت برطرف شود و فکر می‌کنم بتوانم خیلی هم با همدیگر هماهنگ شوند.

 • *محمد جلیل‌پور

واقعا یک انسان کامل و حرفه‌ای است.

 • *امیر تتلو

موزیک‌های او را دوست دارم و به نظر من یک موو خاصی در کارهایش هست. به نظر من بهتر است به جای اینکه به ظاهر قصه نگاه کنیم باید به عمق نیت و اصل کارهایش بپردازیم. صدای خوبی دارد و کارهایش خوب است و یکی از خوانندگانی است که کارهایش را در ماشینم گوش می‌کنم.

و بهنام صفوی در پایان گفت:«الان که ما صحبت می‌کنیم دو مساله وجود دارد که یادم نمی‌رود و نباید یادم برود. لطف خدا را بابت روزهایی که درک کردم را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. همینطور تک تک مردم عزیزی که شاهد بودم چقدر خالصانه برای من دعا کردند را فراموش نخواهم کرد. هر جای ایران می‌روم خیلی‌ها را می‌بینم که وقتی از دعاهای خودشان می‌گویند حالم واقعا خوب می‌شود. اگر این لطف و دعاها نبود شاید حال من اینقدر خوب نبود. از پدر و مادر خودم و همسرم که خیلی به من کمک کردند تشکر می‌کنم. دوستان خوب من هم پشتیبانی کردند. رسانه‌هایی هم که زحمت کشیدند و اخبار درست را منتشر کردند نگرانی‌های طرفداران من را برطرف کردند. امیدوارم بتوانم در ادامه کارهایی که انجام می‌دهم در تور کنسرت‌ها خوب و پرانرژی ظاهر شوم.»

۳۸

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا