خانه / تلویزیون / بهتر است بعضی‌ها «ساختمان پزشکان» را نبینند!
تبلیغات

بهتر است بعضی‌ها «ساختمان پزشکان» را نبینند!

بهتر است بعضی‌ها «ساختمان پزشکان» را نبینند!Reviewed by عسل دولتیاری on Jul 29Rating:
تقریبا همه شخصیت‌‌های مجموعه «ساختمان پزشکان» فاقد ویژگی‌های مثبت اخلاقی هستند و افراد ناجوری به حساب می‌آیند. هر جا به نفعشان باشد اخلاقیات را زیر پا می‌گذارند، از زیر کار درمی‌روند، زیر‌آب هم را می‌زنند، مدام همدیگر را دست می‌اندازند، خنگ و دست و پاچلفتی‌اند، پول‌دوست، سودجو و چاپلوسند …
انگار با یک دنیایی روبرو هستیم که همه در آن به نوعی بیمار و خل وضع و مشکل‌دار هستند، اما خودشان را سالم و متعادل می‌دانند و اگر یک شخصیت آدم حسابی هم در میانشان پیدا شود، به شدت تحقیر، سرزنش و مسخره می‌شود. گویی درستکار و فهمیده بودن در دنیایی که همه آدم‌هایش خنگ و بدجنس و بی‌مسئولیت‌اند، یک وصله ناجور به حساب می‌آید.
بنابراین انتظار می‌رود به بعضی‌ها بر بخورد و چنین طنزی را زیر سئوال ببرند، اما کاملا طبیعی است برای خلق موقعیت‌های طنز چاره‌ای نیست جز اینکه به سراغ چنین افرادی برویم. چون اساسا! (با لحن نیما بخوانید) آدم‌های مثبت، درستکار و باهوش زیاد بامزه نیستند و کارهایشان آن‌قدر درست و مطلوب است که مسخره کردن ندارد و آدم فقط می‌تواند آنها را تایید و تحسین کند.
فکر نمی‌کنم هیچ‌کس حوصله داشته باشد یک آدم جدی و مثبت مدام برایش درس اخلاق بدهد و از شرافت و درستکاری حرف بزند. حداقل هیچ‌کس برای خندیدن، سرگرم شدن و خوش گذراندن به سراغ چنین آدمی نمی‌رود.
در حالی که طنز از خندیدن به حماقت‌ها، بدی‌ها، نواقص، کمبودها، اشتباهات، خرابکاری‌ها و کارهای مضحک شکل می‌گیرد و از دل هجو و نقد آن، راه برای اصلاح باز می‌شود. درواقع، چیزهایی که در این مجموعه با آن روبرو هستیم، تصویر اغراق‌شده، عجیب و غریب و کاریکاتورگونه همان مسائلی است که در زندگی خصوصی و اجتماعی‌مان با آن‌ها سرو کار داریم.
همه ما کم‌ و ‌بیش همان رفتارهای ناشایست شخصیت‌های مجموعه را انجام می‌دهیم که اتفاقا در واقعیت اصلا هم بامزه و خنده‌دار نیست، بلکه خیلی هم خجالت‌آور و آزاردهنده است، با این وجود نسبت به خود و اطرافیانمان احساس بدی نداریم.
اما وقتی همان کارها را شخصیت‌های غیر واقعی یک مجموعه طنز انجام می‌دهند تا ما را بخندانند، به نظر بعضی‌ها می‌رسد که اخلاقیات، حرمت‌ها و ارزش‌ها زیر سئوال رفته و باید جلوی آن گرفته شود.
بنابراین پیشنهادم به کسانی که فکر می‌کنند به اندازه کافی آدم‌های اخلاق‌گرا و کامل هستند، این است که اصلا این‌جور طنزها را نبینند، چون این مجموعه طنزها درباره آن‌ها نیست، بلکه درباره افرادی مثل ماست که هنوز به اندازه کافی درستکار و عاقل نشدند و نیاز به نقد دارند.
چه بهتر که این نقد توسط یک مشت شخصیت ناجور، اما بامزه که شبیه خودمان است، اتفاق بیفتد تا کسانی که با همه اشتباهات و نواقصشان، خود را بهتر از ما می‌بینند و به زور می‌خواهند ما را اصلاح کنند.
 

۲۴۶

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا